Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Origjina e Islamit: Efekti i Sotshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Origjina e Islamit: Efekti i Sotshėm Empty
MesazhTitulli: Origjina e Islamit: Efekti i Sotshėm   Origjina e Islamit: Efekti i Sotshėm Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:02

Origjina e Islamit: Efekti i Sotshėm
Qė nga fillimet e veta, Islami ka qenė shpesh herė njė fe agresive dhe misionare nė orientim. Gjatė 100 vjetėve tė para, dhe shpesh herė duke pėrdorur focėn ushtarake, Islami arriti qė tė shtrihej nė Lindjen e Mesme, nė shumicėn e Afrikės Veriore, dhe deri nė Indi. Sot, Islami ėshtė feja me rritjen mė tė shpejtė nė botė, dhe me njė numėr prej njė-miliard njerėzish. Mė shumė se gjysma e muslimanėve nė botė jetojnė nė Jug dhe Jug-Lindje tė Azisė, 30 pėrqind nė Afrikė, 10 pėrqind nė Lindjen e Afėrt e atė tė Mesme, dhe 5 pėrqind kudo tjetėr.

Meqenėse muslimanėt besojnė qė ata adhurojnė Perėndinė e Abrahamit, shpesh herė bėhet pyetja nėse Perėndia i tyre ėshtė i njejtė me atė tė Biblės. Kur’ani deklaron, “Madje pėr shkak tė thėnies sė tyre: "Ne e kemi mbytur mesihun, Isain, birin e Merjemes, tė dėrguarin e All-llahut". Po ata as nuk e mbytėn e as nuk e gozhduan (nuk e kryqėzuan nė gozhda), por atyre u pėrngjau. Ata qė nuk u pajtuan rreth (mbytjes sė) tij, janė nė dilemė pėr tė (pėr mbytje) e nuk kanė pėr tė kurrfarė dije tė saktė, pėrveē qė iluzojnė. E ata me siguri nuk e mbytėn atė.” (Nisa 4:157)

Nė kontrast, Bibla na mėson qė nėpėrmjet Krishtit “u krijuan tė gjitha gjėrat, si nė qiej edhe mbi tokė” (Kolosianėve 1:9-23), dhe qė “Krishti vdiq pėr mėkatet tona sipas Shkrimeve, Ai u varros, u ngjall ditėn e tretė sipas Shkrimeve” (1 e Korintasve 15:3-4). “Ja se si e shfaqi Perėndia dashurinė pėr ne: Perėndia dėrgoi nė botė Birin e Vet tė vetėm qė ne tė jetojmė nėpėrmjet Tij. Kėtu qėndron dashuria: jo se ne e kemi dashur Perėndinė, por Ai na deshi ne dhe dėrgoi Birin e Vet si flijim pajtues pėr tė shlyer mėkatet tona.” (1 e Gjonit 4:9-10).

Kur’ani mėson qė duke mbajtur 5 shtyllat e Islamit njerėzit mund tė gjejnė favor me Perėndinė. Bibla na mėson qė askush nuk mund ta fitojė shpėtimin nėpėrmjet veprave tė tij. “Sepse me anė tė hirit jeni shpėtuar nėpėrmjet besimit dhe kjo jo prej vetes suaj, por ėshtė dhuratė e Perėndisė, jo prej veprave, qė askush tė mos mburret” (Efesianėve 2:8-9). Prandaj, ju duhet ta pyesni vetveten, se si veprat e tona tė mira, tė cilat ne duhet qė ti bėjmė vazhdimisht, mund ti anullojnė ato rastet kur ne dėshtojmė qė tė bėjmė mirė? Bibla na mėson qė, “pa derdhje gjaku nuk ka falje” (Hebrenjve 9:22). “Sepse ėshtė gjaku qė bėn shlyerjen e fajit pėr jetėn” (Levitiku 17:11). Prandaj, paga e mėkatit ėshtė vdekja; ndėrsa dhurata e Perėndisė ėshtė jeta e pėrjetshme nė Jezus Krishtin, Zotit tonė” (Romakėve 6:23).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Origjina e Islamit: Efekti i Sotshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: