Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Hifa E Ndershme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Hifa E Ndershme Empty
MesazhTitulli: Hifa E Ndershme   Hifa E Ndershme Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:29

HIFA E NDERSHME

-Ajo ėshtė njėra, nga koha e ndershme e Pejgamberit alejhi selam. Nė Medine -Munevere ajo ka qenė grua pėr bukurin e sė cilės janė thurur tregime. Erdhi te Pejgamberi alejhi selam dhe i tha: "Mė mėso atė qė mė dėrgon nė Xhennet." Resulullahi alejhi selam i tha: "Sė pari ėshtė e nevojshme tė martohesh pėr dikėn. Me kėtė vepėr sigurisht e fiton gjysmėn e imanit."
-O i Dėrguari i Allahut pyeti ajo,"kush tė mė bėhet shok, dhėndėr? Mė ka kėrkuar dorėn time udhėheqėsi i Abisinisė, mbreti Negus, e unė e kam refuzuar. Ubejdullahi i ka dhėnė 100 deve dhe disa gjėra tjera e unė e kam refuzuar. Ti thua qė martesa do tė mė shpėtoj nė botėn tjetėr. Ndėrsa jam e kėnaqur me atė qė ma zgjedh ti o i Dėrguari i Allahut. Dhe Pejgamberi alejhi selam e kuptoi se nėse preferon njėrin nga sahabėt tjetrit nuk do ti ofrohet rasti pastaj tha: "Ai qė do tė hyjė i pari nė xhami, kjo grua do tė jetė e tij.
-Me kėtė zgjedhje tė gjithė ishin tė kėnaqur. Por Allahu xheleshanuhu u dha asi gjumi sa qė asnjė prej tyre nuk mundi tė zgjohej nė sabah. Pejgamberi alejhi selam priste se kush i pari do tė hyjė nė xhami dhe pėrnjėherė u paraqit Shuhejbi. Pa asgjė askund i varfėr, ai ka qenė njeri i cili nuk kishte pamje tė hijshme, i gjatė i dobėt ndėrsa Hifa ishte prapė grua e pasur e bukur pa masė. Resulullahi alejhi selam pas namazit e thirri Hifen dhe ia sqaroi situatėn. Hifa ishte e kėnaqur me atė qė Allahu subhana ve teala i kishte caktuar. I Dėrguari i Allahut alejhi selam filloi hutben dhe tha : "Shuhejb ngriu dhe jep diēka pėr kėtė grua "Shuhejbi u pėrgjigj : "O i Dėrguari i Allahut po ti e din se nga gjėrat e dunjas nuk kam asnjė dėrhem"
-Hifa i urdhėroi shėrbėtorėt ta sjellin qesen prej 1000 dėrhem nė argjend. Ia dha Shuhejbit pastaj ai i dha diēka nga ato. Pastaj i Dėrguari alejhi selam tha:"Shuhejb merre gruan dhe dėrgo nė shtėpi ."
Shuhejbe u pėrgjigj :"O i Dėrguari i Allahut nė cilėn shtėpi ta dėrgoj kur ti e din se shtėpia ime ėshtė xhamia?"
-Ndėrsa u pėrgjigj Hifa dhe tha: Ta dhuroj njė shtėpi tė gatshme e cila gjendet nė kėtė vend, e tash ngrihu e mė qo atje."
-Resulullahi alejhi selam ua tha njė dua, ndėrsa sahabėt e lutnin Allahun dhe e falėnderonin. U ngritėn dhe shkuan nė shtėpi. Kur pėrfunduan me bisedė pastaj erdhi koha e gjumit Hifa tha ; "Shuhajb dije se unė jam mirėsia jote ndėrsa ti je nevoja ime. Por qė ti ta falėnderosh Allahun subhana ve teala nė kėtė mirėsi, e qė unė nė kėtė nevojė tė jem e durueshme, eja qė kėtė natė ta kalojmė nė ibadet. Ti qė ti bashkėngjitėsh sevapeve qė u jep Allahu atyre qė e falėnderojnė ndėrsa unė tė jem prej sabėrlive. Sepse Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Nė xhenet ėshtė njė ēardak e gjatė dhe nė tė do tė hyn vetėm ata qė e falėnderojnė Allahun dhe janė prej durimtarėve."
-Atė natė tė dytė qenė tė zėnė me ibadet dhe nėnshtrueshmėri Allahut subhana ve teala. Shuhejbi shkoi nė namaz tė sabahit, ndėrsa erdhi edhe xhebraili ta njoftoj pejgamberin alejhi selam se ēka ka ndodhur natėn e kaluar. U sjellke lajme tė gėzuara pėr xhenet dhe bukurit e Allahut.Resulullahi alejhi selam iu drejtua Shuhejbit : "Shuhejbe ,desha tė pyes se ēka ka ndodhur natėn e kaluar?"
-Pyet o i Dėrguari i Allahut u pėrgjigj Shuhejbe. Resulullahu alejhi selam ua sqaroi situatėn dhe atė se ēka ka ndodhur, dhe ua dha lajmin e gėzueshėm." Ju jeni prej xhennetlive dhe do ta shihni Allahun e Lartėsuar."
-Shuhejbe nga gėzimi qė do tė jetė prej atyre qė do ta sheh Allahun e Lartėsuar, e lėshoi kokėn nė sexhde dhe e luti Allahun subhana ve teala: "Allahu im, nėse mė ke falė, ma merr shpirti tim qė mos tė gaboj mė."
-Derisa ishte nė sexhde, Allahu i Lartėsuar ia pranoi duan dhe ia murr shpirtin. Pėr kėtė tė gjithė qanė. Pejgamberi alejhi selam tha: "diēka qė edhe mė shumė do tė ju habis ėshtė se edhe Hifa ia dha shpirtin Hakkut."
Tė dyve ia falėn xhenazen. Qė tė dytė i varrosėn njėrin afėr tjetrit, dhe te kokat e tyre i vendosėn dy gurė, nė njėrin shkruante :
"Kėtu ėshtė varri i atij i cili e falėnderoi Allahun subhana ve teala nė mirėsitė tė cilat ia kishte dhėnė "
ndėrsa nė tjetrin : "Kėtu ėshtė varri i atij qė ka qenė i durueshėm nė nevojėn tė cilėn Allahu ia kishte caktuar"
-Ashtu ka qenė imani i fortė i sahabėve tė ndershėm tė Pejgamberit alejhi selam.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Hifa E Ndershme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: