Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Prindi dhe fėmija inatēi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Prindi dhe fėmija inatēi Empty
MesazhTitulli: Prindi dhe fėmija inatēi   Prindi dhe fėmija inatēi Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:33

<HR style="COLOR: #bfbdbd" SIZE=1>

Prindi dhe fėmija inatēi


Inati ėshtė dukuri e njohur nė sjelljen e disa fėmijėve. E refuzojnė atė qė urdhėrohen apo kėmbėngulen nė ndonjė sjellje. Inati i tij dallohet me vazhdueshmėri dhe me mosshmangien nga ajo edhe nė rast tė dhunės. Ndodh qė pėr njė periudhė tė shkurtė apo periodė kalimtare, apo ėshtė mostėr i vazhdueshėm apo cilėsi e pėrqendruar, apo sjellje dhe personalitet i fėmijės.

Kur fillon inati?

Inati ėshtė dukuri e sjelljes qė fillon nė periudhėn e herėt tė jetės. Fėmija para dy viteve nuk i paraqiten shenjat e inatit nė sjelljen e tij, sepse ai mbėshtetet krejtėsisht te nėna apo te dikush tjetėr qė ia plotėson nevojat e tij. Kėshtu qė qėndrimi i tij ėshtė i cilėsuar me asnjanėsi dhe mbėshtetje; zhdėrvjellėti dhe nėnshtrim i pjesshėm.

Inati e ka periudhėn e parė: ėshtė periudha kur aftėsohet fėmija tė ecė e tė flet e deri para moshės trevjeēare, apo pas pasi t'i plotėson dy vitet e para. Kjo paraqitet si rezultat i ndjenjave tė tij pėr pavarėsi, si rezultat i rritjes sė parafytyrimeve mendore. Kėshtu inati lidhet me ato qė i qarkullojnė nė mendje nga fantazitė dhe dėshirat.

Periudha e dytė: ėshtė inati nė periudhėn e pubertetit, sa qė vjen inati si shprehje e ndarjes nga prindėrit. Mirėpo nė pėrgjithėsi dhe me kalim tė kohės, fėmija, apo adoleshenti e zbulon se inati dhe sfidimi nuk janė rrugė e drejtė pėr t'i realizuar kėrkesat e tij. Fillon t'i mėson sjelljet shoqėrore tė ndėrsjella nė marrėdhėnie mes njerėzve. E kupton se tė ndihmuarit dhe mirėkuptimi i hapin horizonte tė reja nė pėrvojė dhe eksperienca tė reja, veēanėrisht nėse janė prindėrit qė sillen me fėmijėn me pėrkushtim dhe mirėkuptim qė ia hapin derėn e dialogut me tė duke pasur mėshirė tė vendosmėri.

Inati ka forma tė shumta:

Inat me planifikim dhe me vullnet:

Ky inat duhet tė nxitet dhe tė kultivohet, sepse ėshtė lloj i planifikimit. E shohim se fėmija kėmbėngul nė pėrsėritjen e orvatjeve tė tij si me kėmbėngul nė orvatjen pėr ta rregulluar ndonjė lojė. Kur tė dėshton, bėrtet pėr tė vazhduar orvatjen e tij.

Inati me humbje tė vetėdijes:

Bėhet me kėmbėnguljen e fėmijės nė dėshirėn e vet pa shikuar nė pasojat tė shkaktuara nga ky inat. Ky ėshtė inat i ēmendur. Ngjan p.sh. nė rast kur fėmija dėshiron tė pėrfundon shikimin e ndonjė filmi pa marr parasysh orvatjen e nėnės tij ta bindė tė flejė qė tė mund tė zgjohet nė mėngjes pėr tė shkuar nė shkollė.

Inati me vetveten:


E shohim fėmijėn orvatet tė bėn inat me vetveten dhe e ndėshkon. Kėshtu gjendet nė pėrleshje tė brendshme me veten e vet. Ndodh qė fėmija tė mbushet me mllef prej nėnės sė vet dhe e refuzon ushqimin duke mbetur i uritur me gjithė orvatjet e nėnės tij pėr t'i servuar ushqim. Ai mendon me kėtė vepėr se po e ndėshkon veten duke mbetur i uritur.

Inati me ērregullim tė sjelljes:

Fėmija dėshiron tė kundėrshtojė, tė refuzojė tė tjerėt dhe kėshtu e bėn shprehi dhe mjet tė vazhdueshėm qė e ngulit duke e bėrė cilėsi tė pėrhershme tė personalitetit tė tij. Nė kėtė rast ka nevojė pėr kėshillim me ndonjė tė specializuar nė kėtė fushė.

Inati fiziologjik:

Disa nerva tė muskujve tė trurit si llojet e prapambeturis logjike, mund tė paraqitet fėmija me paraqitje tė inatēiut negativ .


Shkaqet e inatit:

Inati sikurse ėshtė ves i dėshiruar nė praktikėn e vet natyrore kur nuk ėshtė i tepruar nė tė – qė nga ēėshtja e saj e ka qė tė vėrteton pėrpikėrinė me veten te fėmijėt. Nga shkaqet e saja janė:

• Urdhrat e tė mėdhenjve.

Ndonjėherė edhe nuk janė tė qėlluara sa qė shpijnė nė pasoja negative dhe e ēojnė fėmijėn tė bėn inat si reaksion si hakmarrje ndaj prindit qė e ka detyruar ta bėn ndonjė gjė pa dashjen e tij. Si me insistuar nėna qė fėmija tė veshė manto tė rėndė qė ndoshta e pengon nė lėvizjet e tij gjatė lojės, ndoshta edhe i shkakton edhe mossukses nė gara me shokėt e tij, apo (nėna insiston) tė ketė ngjyrėn e ndryshme tė rrobave nga ata tė shkollės, kjo i shkakton ngacmim nė ndėrgjegjen e tij nė shkollė dhe pėr kėtė shkak ai e refuzon rrobėn e vet, a familja nuk i kanė marr vesh kėto kontraste.

• Pėrngjasimi me tė mėdhenjtė.


Ndodh qė fėmija tė anon ka planifikimi nė mendimin e tij duke u pėrngjasuar me babai apo nėnėn e vet.

• Dėshira e fėmijės pėr vetėbesim (mbėshtetjen nė veten e vet).

Fėmija kalon nėpėr disa periudha tė rritjes psikike dhe atė kur shfaqen te ai shenja tė inatit pa teprim, ajo jep isharet pėr periudhėn e rritjes. Kjo e ndihmon fėmijėn tė vendos dhe tė zbulon vetveten dhe fuqinė e vet nė ndikim. Me kohė ai do tė kupton se inati dhe sfida nuk janė metoda tė drejta pėr t'i realizuar kėrkesat.

• Ndėrhyrja e vazhdueshme nga ana e prindėrve me mungesė tė vitalitetit nė marrėdhėnie. Fėmija e refuzon shprehjen e thatė dhe i pranon shprehjet e buta, anon kah inati me orvatje tė ndėrlidhė lėvizjet e tij dhe ngurrimi nga shmangia e gjėrave qė ai i dėshiron pa u orvatur me bindė atė.

• Mbėshtetja.

Ndodh qė tė shfaqet inati si reaksion kundėr mbėshtetjes sė tepėrt nė nėnėn e tij, apo te edukatorja, apo te shėrbėtorja.

• Ndjenjat pėr dobėsim

Ballafaqimi i fėmijės me vėshtirėsi, ndjenjat e tij pėr pėrvojė, apo ndeshja e tij me vėshtirėsi, apo ndonjėherė dėshtimi i kohėpaskohshėm, e bėjnė inatin mjet pėr tė ndier dobėsim, frustracion e plogėshti.

• Furnizimi dhe tė pėrgjigjurit tė inatit

Pėrmbushja e kėrkesave tė fėmijės dhe plotėsimi i dėshirave tė tij si rezultat i inatit tė tij e mėson tė ketė sjellje inati dhe kėshtu inati kultivohet te ai. Kėshtu inati bėhet metodė qė ia mundėson realizimin e dėshirave tė tija.


Si tė sillesh me fėmijėn inatēi?

Pedagogėt thonė: shpesh janė baballarėt dhe nėnat shkak nė ngulitjen e inatit te fėmijėt. Fėmija lind dhe nuk di asgjė nga inati. Nėna sillet me fėmijėt e saj me dashuri dhe e parafytyron se prej edukatės ėshtė mosrealizimi i ēdo kėrkese tė fėmijės nė rastin kur fėmija kėmbėngul nė dėshirėn e vet. Nė kėtė gjendje preferohet:

1 – Largim nga detyrimi i fėmijės nė respektim dhe strehim nė marrėdhėnie tė buta dhe fleksibile nė atė vend. Inati i vogėl, mundemi ta largojmė shikimin nga ai dhe t'i pėrgjigjemi atij fėmijės pėr atė qė ai dėshiron, pasiqė realizimi i dėshirės sė tij nuk sjell dėm derisa tė jetė kjo dėshirė nė kufijtė e konsideruar.

2 – Me angazhuar fėmijėn me diēka tjetėr duke i pėrkrahur nėse ėshtė i vogėl, duke diskutuar me tė me mirėkuptim me tė nėse ėshtė i madh.

3 – Dialog shtytės bindės tė mos lihet pėr mė vonė dhe kjo ėshtė prej metodave mė tė suksesshme kur paraqitet qėndrimi i inatit se nėse prolongimi i dialogut pėr kohė tjetėr e bėn fėmijėn tė ndjen se ai e ka ngadhėnjyer betejėn pa aspekt tė vėrtetė.

4 – Ndėshkim nė rastin e inatit menjėherė me kusht tė njihet lloji i ndėshkimit qė pėrputhet me kėtė fėmijė. Sepse lloji i dėnimit dallohet nė ndikimin e fėmijės prej fėmijės tjetėr. Pėr shembull dėnimi me privim, apo ndalesė pėr tė dalė jashtė, apo ndalesė pėr tė pėrdorur ndonjė gjė e dashur te fėmija. Kėto mund tė japin fryte te fėmija, e te ndonjė jo!!! por, mos e pėrdor metodėn e goditjes, nėnēmimit, se ajo nuk ėshtė e pėrshtatshme, por ajo e bėn tė ndjen dobėsi dhe tė brengoset.

5 – Mos afrimi i kėrkesave tona kah fėmija nė atė mėnyrė qė tė ndjen se ne presim t'i refuzon ai, se kjo ia hap rrugėn pėrpara qė mos tu pėrgjigjet kėrkesave tona e tė bėn inat.

6 – Mos me cilėsuar me inat para tjerėve, apo me krahasuar me fėmijė tjerė si me thėnė: Ata nuk janė inatēi si ti.

7 – Lavdėroje fėmijėn tėnd kur tė jetė i mirė, apo kur tė shfaqė ndonjė gjest tė mirė nė ēdo sjellje dhe mu bė praktike nė pėrkufizimin kėrkesave tua.

Nė fund duhet ditur se sjellja me fėmijėn inatēi nuk ėshtė lehtė. Ajo kėrkon urtėsi dhe durim, mos me humb shpresėn dhe mos tė dorėzohet situatės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Prindi dhe fėmija inatēi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: