Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 50 vjetori i lėshimit tė satelitit tė parė artificial nė orb

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

50 vjetori i lėshimit tė satelitit tė parė artificial nė orb Empty
MesazhTitulli: 50 vjetori i lėshimit tė satelitit tė parė artificial nė orb   50 vjetori i lėshimit tė satelitit tė parė artificial nė orb Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 13:49

50 vjetori i lėshimit tė satelitit tė parė artificial nė orbitė 50 vjet mė parė, mė 4 tetor Bashkimi Sovjetik dėrgoi satelitin e parė nė orbitė rreth tokės. Ishte njė mjet i rrumbullakėt i quajtur Sputnik – qė rusisht do tė thotė pikėrisht satelit. Kjo ishte njė arritje e mahnitėshme shkencore, por ata qė e realizuan kėtė nuk mendonin se njė ditė do tė pushtonin hapėsirėn. Mė pas koha tregoi se Sputniku rezultoi nga njė projekt ushtarak sovjetik me probleme.

Mė 4 tetor 1957, njė raketahedhės nė Tiuratam, qendera e sotme e hapėsirės nė Bajkonur tė Kazakistanit, hodhi nė hapėsirė njė top tė shkėlqyer alumini me diametėr 58 centimetrash dhe me peshė 83 kilogram. Kontrollorėt nė tokė regjistruan sinjalin e tij tė famshėm kur pėrshkoi orbitėn eliptike tė Tokės.

Krenarė pėr lėshimin e kėtij sateliti, media sovjetike proklamoi triumfin e shkencės dhe teknologjisė sovjetike. Titujt e lajmeve nėpėr botė pasqyruarn habinė ndėrkombėtare pėr lajmin e hedhjes nė orbitė rreth Tokės tė satelitit tė parė artificial.

Drejtori i tanishėm i agjencisė ruse tė hapėsirės, Anatoli Perminov, ndiqte atėhere klasėn e nėntė. Ai thotė se kjo ngjarje ndikoi nė vendimin e tij pėr tėpėr t’u bėrė shkencėtar raketash.

“Ishte njė festim madhėshtor. Megjithatė, 90 pėrqind e njerėzve nuk e kuptonin qartė se ēfarė kishte ndodhur. Por ishte euforia ajo qė mė mbėrtheu shpirtin atė ditė”.

96 vjeēari, Boris Ēertok ėshtė njė nga pjesėmarrėsit e programit pėr lėshimin e Sputnikut. Ai ishte zėvendės i kryeinxhinierit tė Sergei Koroljov . Nė njė intervistė ekskluzive pėr Zėrin e Amerikės, zoti Ēertok tha se ata qė morrėn pjesė nė lėshimin e satelitit ishin po aq tė mahnitur nga reagimi ndėrkombėtar.

“Ju a them me ndershmėri se pėr ne ishte njė kėnaqėsi e papritur. Por natyrisht, na dha njė satisfaksion tė madh. Ishte, nė se mund ta quajmė kėshtu, nė arritje fatlume, e cila nuk ishte parashikuar si e tillė”.


Ēertok thotė se Bashkimi Sovjetik po punonte pėr njė raketė balistike ndėrkontinentale pėr t’iu kundėrvėnė kėrcėnimit bėrthamor amerikan. Por Ēertok thotė se nė provat e saj tė para ajo shpėrtheu me tė hyrė nė shtresat e dėndura tė atmosferės. Ai thotė se drejtori i tij, Sergei Koroljov, ishte njė nga ėndėrrimtarėt e programit tė raketave, i interesuar nė eksplorimin e hapėsirės dhe jo nė militarizėm. Korelov kishte argumentuar se hunda konike e Sputnikut nuk do tė kishte problem tė depėrtonte shtresat e dendura tė atmosferės, pasi sateliti nuk do tė kthehej nė Tokė. Ėndėrra e Korolev u pėrputh me nevojat politike tė Bashkimit Sovjetik.

“Udhėhqja jonė politike, duke pėrfshirė Kryeministrin Nikita Hrushov, besonte se Bashkimi Sovjetik nuk duhej tė mbetej mbrapa. Ne duhet tė demonstronim se sistemi ynė social kishte avantazhe tė mėdha krahasuar me sistemin amerikan, prandaj ai e miratoi kėshimin e satelitit”.

Ēertok thotė se lėshimi i Sputnikut ishte rezultat e punės sė njė ekipi prej njė mijė vetėsh, qė punonin nė kushte skrete gjysmė shekulli mė parė. Sateliti i tyre artificial qendroi nė hapėsirė pėr 21 ditė.

Duket se mjeti i parė i njerėzimit nė orbitė rezultoi nga njė projekt shkencor ushtarak nėn ndikimin politik, i nxitur nga njė grup njerėzish ėndėrrimtarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
50 vjetori i lėshimit tė satelitit tė parė artificial nė orb
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Lajme portal-
Kėrce tek: