Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Historiku i financave shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Historiku i financave shqiptare Empty
MesazhTitulli: Historiku i financave shqiptare   Historiku i financave shqiptare Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 13:56

Ministrat e Financave 1912-1944

Emri dhe Mbiemri Data e emerimit Data e lirimit

Abdi Toptani Viti 1912 Viti 1913

Azis Pashe Vrioni 22.01.1914 17.03.1914

Dr.Adamidh bej Frasheri 17.03.1914 03.05.1914

Filip Noga 03.05.1914 28.05.1914

Filip Noga 28.05.1914 13.09.1914

Nexhati Libohova 13.09.1914 Viti 1918

Fejzi Alizoti Viti 1918 Dhjetor 1919

Ndoc Coba 30.01.1920 09.11.1920

Tef Curani 09.11.1920 11.07.1921

Ahmet Dakli 16.10.1921 07.12.1921

Ahmet Dakli 07.12.1921 12.12.1921

Sulejman Starova 12.12.1921 26.12.1991

Kol Thaci 26.12.1921 26.10.1922

Sulejman Starova 26.10.1922 02.12.1922

Kol Thaci 02.12.1922 30.03.1923

Luigj Gurakuqi 30.03.1923 27.05.1923

Myfit Libohova 27.05.1923 16.06.1924

Luigj Gurakuqi 16.06.1924 24.12.1924

Myfit Libohova 06.01.25 31.01.1925

Sulejman Starova 28.09.1925 10.02.1927

Fejzi Alizoti 12.02.1927 26.10.1927

Sulejman Starova 26.10.1927 11.05.1928

Milto Tutulani 11.05.1928 05.09.1928

Milto Tutulani 05.09.1928 1930

Kol Thaci Viti 1930 Viti 1931

Lame Kareco Viti 1931 Viti 1934

Aqif Dibra Viti 1934 Viti 1936

Kole Thaci 07.11.1936 12.04.1939

Fejzi Alizoti 12.04.1939 03.12.1941

Andon Beca Janar 1940 3 prill 1940

Fejzi Alizoti 3 prill 1940 Dhjetor 1940

Qemal Vrioni Janar 1941 Dhjetor 1941

Shuk Gurakuqi Janar 1942 Dhjetor 1942

Kosta Marku 20.02.1943 5.06.1943

Andon Beca 5.06.1943 12.10.1943

Sokrat Dodebiba 12.06.1943 5.11.1944
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Historiku i financave shqiptare Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i financave shqiptare   Historiku i financave shqiptare Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 13:57

Ministrat e Financave te Shqiperise gjate periudhes 1945-22 shkurt 1991


Ramadan Citaku Viti 1945 Viti 1948

Tuk Jakova Viti 1949 Viti 1953

Abdyl Kellezi Viti 1954 Viti 1959

Aleks Verli Viti 1960 Viti 1973

Lefter Goga Viti 1974 Viti 1975

Haki Toska Viti 1976 Viti 1982

Qirjako Mihali Viti 1982 16.02.1984

Niko Gjyzari 16.02.1984 15.07.1985

Andrea Nako 15.07.1985 22.02.1991


Ministrat e Financave te Shqiperise gjate periudhes 1991-2004

Qemal Disha 22.02.1991 11.05.1991

Anastas Angjeli 11.05.1991 11.06.1991

Genc Ruli 11.06.1991 10.01.1992

Robert Ceku 10.01.1992 14.04.1992

Genci Ruli 13.04.1992 23.11.1993

Piro Dishnica 23.11.1993 21.12.1994

Dylber Vrioni 21.12.1994 Korrik 1996

Ridvan Bode Korrik 1996 12.03.1997

Arben Malaj 12.03.1997 Tetor 1998

Anastas Angjeli Tetor 1998 Shkurt 2002

Kastriot Islami Shkurt 2002 Dhjetor 2003

Arben Malaj Dhjetor 2003 Vazhdim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Historiku i financave shqiptare Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i financave shqiptare   Historiku i financave shqiptare Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 13:57

Disa nga personazhet kryesore te financave shqiptare


Abdi Toptani-U lind ne Tirane me 1864 ne nje familje te pasur. Mesimet e para i mori ne mejtepin e Tiranes dhe me pas vazhdoi gjimnazin ne Stamboll. Nepermjet MUrat Toptanit ra ne kontakt shpejt me rrethet atdhetare. Punoi dhe luftoi per mesimin e shqipes me alfabetin latin. Ne vitin 1902 organizoi forcat kryengritese te malesoreve te Shengjergjit dhe Shupalit. Udhehoqi forcat kryengritese te Shqiperise se Mesme ne vitin 1912. Priti ne Durres Ismail Qemalin ne vitin 1912 dhe u zgjodh minister i pare i financave. Po ashtu ishte minister ne qeverine e Princ Vidit. Ne 1915 iku ne Zvicer, ku ishte nje nga iniciatoret e "Albania". Me 1920 ishte ne Kongresin e Lushnjes dhe u zgjodh anetar i Keshillit te Larte. Me 1922 perkrahu dhe mori pjese ne kryengritjen e marsit 1922, te udhehequr nga Elez Isufi dhe Bajram Curri. Vdiq ne Tirane ne 1942.



Fejzi Alizoti-Lindi ne Gjirokaster me 22 shtator te vitit 1876. Ketu kreu shkollen fillore, ndersa te mesmen dhe te larten i kreu ne Stamboll. Me 1909-1911 ishte ne administraten turke dhe ne 1911-1912 ishte mytaserif i Prizrenit. Fliste shume mire persisht, turqisht, frengjisht dhe greqisht. Ne vjeshten e vitit 1913 u emerua minister i brendshem ne qeverine e Ismail Qemalit. Qeveria e princ Vidit e emeroi guvernator te Shkodres. Malazezet kur pushtuan Shkodren e izoluan. Me ardhjen e ushtrive austro-hungareze dhe ushtrive te tjera u lirua dhe u emerua serish prefekt i Shkodres. Me 1918 mori pjese ne Kongresin e Durresit si delegat i Beratit, ku u zgjodh Minister i Financave ne qeverine e Turhan Pashe Permetit. Ishte italofil dhe kjo beri qe ne 1920 te arrestohej. U kthye si minister i Financave ne Kabinetin e Zogut me 1927. Ne prill te vitit 1939 ishte ne qeverine e Verlacit perseri si minister i Financave. Ne vitin 1945 u denua me vdekje nga rregjimi ne fuqi si bashkepuentor i pushtuesve.



Luigj Gurakuqi-U vra ne Bari me 2 mars te vitit 1925. Ishte lindur ne Shkoder me 19 shkurt 1879 ne nje familje intelektuali. Ne Shkoder kreu shkollen fillore. Ndersa te mesmen e kreu me kolegjin arberesh te Shen Miter Korones, ku pati si mesues De Raden. Shkollen e larte e kreu ne Napoli. Ishte anetar i shoqerise Bashkimi. Qe heret ka qene i denuar prej Turqise me burgim te perjetshem. U kthye kur ne Turqi u vendos Hyrieti. Mori pjese ne Kongresin e Manastirit dhe ishte drejtor i pare i Shkolles Normale me 1909. Ishte krahu i djathte i Ismail Qemalit ne Vlore me 1912, ku mbajti postin e ministrit te arsimit. Ne qeverine e Fan Nolit ishte perseri minister. Paqs kunderrevolucionit iku ne Bari dhe atje gjeti vdekjen nga nje atentat.



Tuk (Pjeter) Jakova-Lindi me 26 prill te vitit 1913 ne Shkoder. Ne vitet 1920 deri 1927 kreu shkollen fillore dhe ate franceskane. Qe ne moshe te vogel punoi, sepse ishte i varfer. Ndersa beri ushtrine ne vitin 1933-1935. Ne vitin 1938 u denua me Qemal Stafen si anetar i grupit Komunist te Shkodres. U denua me internim ne Berat per 4 vjet, si punetor ndertimi rrugesh. Ne gusht te vitit 1943 ishte komisar i Brigades se I dhe me vone komisar i Divizionit te I. Pas clirimit ishte Kryetar i Misionit te Shqiperise prane OKB-se dhe ca kohe dhe ambasador ne Jugosllavi. Ne vitin 1949 ishte minister Financash dhe zevendeskryeminister. Me 1955 u perjashtua nga Partia e Punes dhe u internua ne Berat. Vdiq ne spitalin e burgut me 27 gusht 1959.





Genc Ruli

I lindur ne Tirane.

Shkalle universitare ne ekonomi dhe jurisprudence.

Profesor Dr. ne Ekonomi.

Per 13 vjet ka qene profesor i Financave dhe me pas Minister i Financave dhe Ekonomise ne te gjitha qeverite e Shqiperise se kesaj periudhe.

Nga viti 1994-1998 ka qene kryetar i Komisionit te Perhershem Parlamentar per Financen dhe Ekonomine.

Qe nga viti 1992 eshte kryetar i Bordit Drejtues te Institutit te Sigurimeve (INSIG).

Profesor ne Fakultetin e Ekonomise ne Tirane, Universiteti i Tiranes.

Ka kualifikime ne fushat e financave, analizave ekonomike dhe legjislacionin ekonomik.

Aktualisht eshte ne Institutin e Studimeve Bashkekohore.

Ka njohuri ne anglisht, italisht, frengjisht etj.



Ridvan Bode

I lindur ne Devoll.

Ka kryer studimet e larta ekonomike ne Kamez.

Pas viteve '90 ka kryer disa specializime ne France dhe ne Itali nga viti 1992- deri ne vitin 1994.

Ne mes te viteve '90 eshte drejtor i pergjithshem i Doganave.

Ne maj te vitit 1996 eshte minister i Financave.

Eshte zyrtari qe lajmeroi dhe kerkoi mbylljen e Firmave Piramidale.

Qe nga viti 1997 eshte sekretar i Pergjithshem ne Partine Demokratike.

Eshte njohes i frengjishtes, anglishtes, italishtes.



Dylber Vrioni

Eshte Laureuar per Inxhinieri Mekanike ne Universitetin e Tiranes.

Minister i Financave.

Guvernator i Bankes se Shqiperise.

Keshilltar ne Banken Italo-shqiptare.

Keshilltar ne Banken Amerikane.

Keshilltar ne AMURT.

Deputet ne Kuvendin popullor.

Anglisht, frengjisht.



Kastriot Islami

Vendlindja ne Tirane.

Ditelindja me18.08.1952.

Arsimi: Fakulteti i Shkencave te Natyres, dega e Fizikes Speciale, diplomuar me Diplome te Studime te Thelluara, Universiteti i Parisit; merr doktoraten ne fushen e Fizikes atomike e molekulare ne Universitetin e Parisit.

Merr titullin e "Doktorit te Shkencave".

Eksperience pune: Fizikan ne ndermarrjen Gjeologji-Gjeodezi; fizikan ne Byrone e Matjeve; pedagog ne Katedren e Fizikes Teorike prane Fakultetit te Shkencave te Natyres, Universiteti i Tiranes; 1991, Minister i Arsimit, Minister Shteti dhe zevendeskryeminister.

Eksperience politike

Mars 1991-mars 1992 kryetar i Kuvendit Popullor.

1992-1996 deputet i Partise Socialiste.

1996- anetar i Kryesise se Partise Socialiste.

Botime shkencore brenda dhe jashte vendit.

Anglisht, frengjisht, gjermanisht.





Arben Malaj

Vendlindja: Vlore.

Ditelindja me 19.09.1961.

Edukimi: Fakulteti Ekonomik, dega Finance, Universiteti i Tiranes; merr titullin "Doktor i Shkencave ekonomike".

Eksperience pune: 1986-1992 specalist ne degen e Bankes se Shtetit, Vlore; 1992-93 drejtor i Bankes se rrethit te Vlores; 1993-95 programi "Phare" i KE, menaxher per rrethet Durres-Tirane-Kavaje; 1995-97 konsulent privat; 1997 minister i Financave.

Eksperience politike

1992: Nenkryetar i Partise Socialiste per rrethin e Vlores; 1996 deputet, anetar i Komitetit Drejtues te Partise Socialiste; anetar i Departamentit Ekonomi-Finance; 1997-98 deputet i Partise Socialiste ne Legjislaturen e 15-te te Kuvendit.



Anastas Angjeli

Vendlindja: Sarande

Ditelindja me 06.05.1956

Edukimi: Fakulteti Ekonomik, dega Finance, Universiteti i Tiranes; 1987 merr titullin "Doktor Shkencave Ekonomike"; 1991-92 specializohet per financat publike; 1993 merr titullin "Docent"; 1995 asistent-profesor prane Fakultetit Ekonomik.

Eksperience pune: 1980-82 financier ne Ndermarrjen ushqimore te Sarandes; 1982-90 pedagog ne Fakultetin Ekonomik, Universiteti i Tiranes; 1990-97 pedagog i jashtem prane Fakultetit Ekonomik.

Eksperience politike: 1991 anetar i Komitetit Drejtues te Partise Socialiste;

Shkurt-korrik 1991 zv/minister ne Ministrine e Financave;

1992-1996 deputet ne Kuvendin Popullor; zv/kryetar i Komisionit te Ekonomise, financave, buxhetit; 1997-1998 deputet dhe kryetar i Komisionit Parlamentar te Ekonomise, Financave dhe Privatizimit.

Prill-shtator 1998 Minister i Punes dhe Ceshtjes Sociale.

Tetor 1998- shkurt 2002 Minister i Financave.

Kordinator Kombetar i Strategjise se Zhvillimit Ekonomik e Social.

Botime shkencore brenda dhe jashte vendit.

Anglisht, greqisht, italisht.



Robert Ceku

Vendlindja: Korce.

Ditelindja me 5-06-55.

Ka kryer shkollen e mesme ne qytetin e tij te lindjes "Raqi Qirinxhi".

1974-1978 ka mbaruar Fakultetin e Ekonomise, dega finance.

1979-1981 Punesohet ne seksionin e Finances te Komitetit Ekzekutiv.

1981-1984 Pedagog ne Fakultetin e Ekonomise.

1985-90 Shef finance ne Mjetet Mesimore.

1991 Drejtori i Pare i Tatimeve.

Dhjetor 1991-1992 eshte Minister i Financave ne Qeverine Teknike.

1992-96 zv/minister ne Ministrine e Financave.

1996 Deputet ne Kuvendin Shqiptar.

1996-97 sekretar shteti per Turizmin

1997-2001 Sekretar per Marredhenie me Jashte ne PR

2001 Deputet i Kuvendit dhe nenkryetar i PR-se

Gjuhet e huaja: Anglisht, gjermanisht dhe italisht


<hr style="COLOR: #cccccc" SIZE=1>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content




Historiku i financave shqiptare Empty
MesazhTitulli: Re: Historiku i financave shqiptare   Historiku i financave shqiptare Icon_minitime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Historiku i financave shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: