Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Unė, korrieri i Qemal Stafės, dėshmoj vrasjen e tij nga Enve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Unė, korrieri i Qemal Stafės, dėshmoj vrasjen e tij nga Enve Empty
MesazhTitulli: Unė, korrieri i Qemal Stafės, dėshmoj vrasjen e tij nga Enve   Unė, korrieri i Qemal Stafės, dėshmoj vrasjen e tij nga Enve Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 14:01

Dėshmia e korrierit tė Qemal Stafės: "Ja si e vrau Enveri"

Pėr herė tė parė rrėfimi i rrallė dhe i bujshėm i 75-vjeēarit nga Tirana Beqir Ramazan Xhepa


(Pėrgatiti D.K.)

- Cilat ishin lidhjet e familjes sė babait tė Beqir Xhepės, Ramazanit, me familjen e Qemal Stafės dhe pėrse babai i tij, koloneli i Zogut, Hasan Stafa, pas vdekjes ia la amanet Xan Xhepės, qė t'ė kujdesej pėr fėmijėt e tij. Pėrse Xani e tėrhoqi nga Shkodra dhe e solli nė Tiranė, tė gjithė familjen Stafa dhe ku u strehoi ai ata. Pėrse nė fundin e shkurtit 1939, kur vdiq Veli Stafa nė Paris, Mbreti Zog i dha leje Qemalit duke e nxjerrė nga burgu pėr tė marrė pjesė nė varrimin e vėllait tė tij dhe kush ndėrmjetėsoi pėr atė gjė?

- Si e njohu Qemal Stafa, Enver Hoxhėn me familjen Xhepa gjatė kohės qė ai streohej aty i plagosur dhe pėrse Qemali nuk pranoi qė nė shtėpinė e Xan Xhepės tė bėhej mbledhja themeluese e Partisė Komuniste Shqiptare? Ēfarė detyrash i ngarkoi Qemal Stafa, Beqir Xhepės, cilat ishin mardhėniet e Qemalit me Enverin, Nexhmijen e Drita Kosturin dhe pėrse Vasil Shanto nuk e honepste dot Enverin? Ēfarė i dha Enveri, Beqir Xhepės, pėr t'ia dhėnė Myslym Pezės nė pranverėn e vitit 1939 dhe pėrse Lymi tha se nuk e njihte fare Enver Hoxhėn?

- Ēfarė i tha Xan Xhepa mikut tė tij, Qazim Mulletit, kur pa Enverin nė shtėpinė e tij dhe pėrse Qazimi iu pėrgjigj: "Lene, lene, Enveri ėshtė i yni?" Nga e dinte Qazim Mulleti ku streohej Qemal Stafa dhe pėrse dhjetė ditė para vrasjes sė tij, me anė tė Man Kukaleshit, Xhelal Pezės e Gėzim Latifit, ai i dėrgoi fjalė Xan Xhepės qė ta hiqte Qemalin nga shtėpia sepse po e kėrkonte Kuestura pėr ta arrestuar? Ku u strehua Qemali pas asaj dite dhe pėrse njė ditė para vrasjes, (4 maj 1942) shoqėruesi i tij "Hekuri" u nis me detyrė Partie pėr nė Shkodėr?

- Pėrse nė datat 4 e 5 maj 1942, Qemalit iu shty udhėtimi pėr nė Vlorė, kush ishte komunisti qė u arrestua paraditen e 5 majit dhe si ra Kuestura nė gjurmėt e shtėpisė sė tij, ku fshihej Qemali me komunistėt e tjerė? Pėrse u vra vetėm Qemali dhe Kuestura nuk i ndoqi nga pas Themelkon e tė tjerėt qė u larguan nga ajo shtėpi? Si erdhi menjėherė nga Shkodra, shoqėruesi i Qemalit, (V.B.) "Hekuri", ēfarė debati bėri ai me Enverin tek dyqani "Flora" dhe pėrse qė atė ditė ai u largua nga Partia e nga Lufta? Cili ishte debati qė bėri Xan Xhepa me Enverin tek dyqani"Flora", nė mbrėmjen e asaj dite qė u vra Qemali dhe pėrse Xani i tha: "Enver, gjakun e Qemalit e kėrkoj tek ty".

- Si u justifikua Enveri pas akuzave tė Xan Xhepės dhe shoqėruesit tė Qemalit (V.B.) kė akuzoi ai qė kishte spiunuar Qemalin nė Kuesturė dhe si u ekzekutua ai person me urdhėrin e tij? Ēfarė diskutuan Vasil Shanto me Xan Xhepėn nė shtėpinė e Xhepėve dhe pėrse Vasili vuri gishtin mbi Enverin? Kush ishin dy eksponentėt e lartė tė Partisė Komuniste qė i thanė Xan Xhepės se Enveri kishte gisht nė vrasjen e Qemalit dhe si i ekzekutoi Enveri ata nė vitet 1944-1946? Si e burgosi Enveri pas Luftės, ish-shoqėruesin e Qemalit, (V.B.) dhe vdekja enigmatike e tij pas daljes nga burgu. Pėrse menjėherė pas Luftės, burrat e familjes Xhepa, u arrestuan, burgosėn, apo vdiqėn nga torturat dhe cili ishte debati qė bėri nėna e Qemalit me Enver Hoxhėn pėr Xhepėt?

- Cili ishte debati qė bėri Beqir Xhepa me Enverin nė praninė e Gogo Nushit, nė marsin e vitit 1945 kur ai u kthye nga kampet naziste dhe pėrse qė nga ajo kohė e deri nė vitin 1987, Beqiri u arrestua katėr herė duke vuajtur me vite tė tėra burgjeve dhe spitaleve psiqiatrike? Cilat ishin mardhėniet e familjes sė Qemal Stafės me Enver Hoxhėn pas Luftės dhe pėrse dy motrat e tij, disa herė nuk pranuan ta prisnin Enverin me rastin e 5 majit? Cilat janė letrat, fotot dhe reliket qė Beqir Xhepa ruan si kujtim prej Qemal Stafės dhe si u burgos ai nė vitin 1987 pse nuk ia dorėzoi ato Sigurimit tė Shtetit?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Unė, korrieri i Qemal Stafės, dėshmoj vrasjen e tij nga Enve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: