Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Konflikti Turko-Kurd , Nderhyrja ne Irak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Konflikti Turko-Kurd , Nderhyrja ne Irak Empty
MesazhTitulli: Konflikti Turko-Kurd , Nderhyrja ne Irak   Konflikti Turko-Kurd , Nderhyrja ne Irak Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 14:06

ABDULLAH OCALAN

Ishte Abdullah Ocalan ai qe rreth vitit 1985 u be lider i nje fushate te gjere vrasese dhe njekohesisht kreu i PKK ( partia e punetoreve te kurdistanit , PPK ).Qellimi i organizates ishte qe te benin nje shtet te pavarur ne jug-lindje te Turqise, shtet i cili do te quhej Kurdistan. Nuk dihen shkaqet e kesaj ndjenje te papritur nacionaliste , pasi deri atehere popullsia kurde kishte qene ne nje bashkejetese te ngrohte me vendasit ( dyshohet per nje fryrje nga jashte ). Me nje bilanc prej 35000 viktimash te shkaktuara ne 15 vite , PKK u be problemi me serioz per shtetin turk ne fund te vitit 1999. Abdullah Ocalan u gjykua ne mungese nen akuzat separatizem dhe terrorizem. Ne vitin 2000 , pasi kishte hyre ne 10-shen me te kerkuar te Turqise , Ocalan dorezohet ne Haiti dhe ekstradohet ne Turqi. Kushtet ishin qe ne qoftese i falej jeta ( ishte denuar me vdekje ) ai do te behej ndermjetes midis shtetit dhe militanteve ( gje e cila nuk ndodhi ). Ai u denua me vdekje por denimi u anulua. Momentalisht Ocalan vuan burgimin e perjetshem ne Turqi.

Situata ne Turqi u qetesua per 6 vite qe pas arrestimit te Ocalan ( me sulme te rralla terrorizmi ) , per te ardhur ne ditet e sotme. Ne 6 mujorin e fundit PKK ka qene shume aktive duke marre pergjegjesine per shume sulme. U desh nje sulm para 2 javesh dhe nje tjeter para tij ( qe shkaktuan gjithesej 30 viktima ) per te acaruar gjendjen. Furnizimet me arme beheshin nga kurdet e Irakut verior , keshtu qe qeveria turke ben gati ushtrine dhe vendos te nderhyje ushtarakisht ne kufi si fillim e pastaj me gjere.
Pardje , ne date 2 Nentor , kryeministri turk Erdogan ka vizituar Xh.W.Bush ne SHBA per te biseduar rreth problemit kurd ne Irakun e veriut.
Amerika nga ana e saj eshte shprehur se sulmi turk ne Irak do te shkaktoje destabilitet ne rajon.

Dhe per ta mbyllur po ju them nje fakt interesant qe e kam degjuar shpesh ketu ne Stamboll :
Jo te gjithe kurdet jane terroriste. Biles jane vetem nje pakice e tyre me bindje te theksuara nacionaliste. Organizata terroriste e kurdeve i detyron te gjithe meshkujt kurde qe te marrin pjese. Kundershtimi ka kunderveprim te hidhur.... te vrasin ty bashke me familjen , ose te mbajne peng ndonje te afert. Nje tjeter fakt interesant eshte se armet e perdorura per sulmet e fundit mesohet te kene qene prodhim amerikan , gje qe e rrit tensionin e pales turke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Konflikti Turko-Kurd , Nderhyrja ne Irak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Problemet ndėrkombėtare-
Kėrce tek: