Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis Empty
MesazhTitulli: LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis   LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 14:20

Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis

Jam njė shqiptar i zakonshėm,qė po u dėrgoj kėtė letėr tė hapur.

Qėllimi: Tė na njihni ashtu siē jemi,historikisht,jo emocionalisht dhe pėr konjuktura politike,siē e kishin traditė shtetet e mėdha nė tė kaluarėn.Ne shqiptarėve,tė sakatosur nga fuqitė e mėdha, aty nga vitet 1918-1924, e mė vonė,na lindi shpresa,se lirinė dhe bashkimin e atėdheut do ta sigururonim me ndihmėn e Rusisė Sovjetike,nga Bashkimi Sovjetik.Kjo shpresė pėrfshiu disa nga atdhetarėt e mėdhenjė tė Shqipėrisė.Bajram CURRI,i dėrgoi letėr Leninit,mė 1919,duke e quajtur “Arzeti” Lenin,pasi Lenini botoi nė vitin 1918 “Traktatin e Fshehtė tė Londrės” tė Prillit 1915,midis vėndeve tė “Antantės”,Anglisė,Francės dhe Rusisė me Italinė,qė e zhdukte fare kombin shqiptar nga harta.

Avni RUSTEMI, detyroi nė vitin 1924 Parlamentin Shqiptar tė mbante 5 minuta zi pėr vdejken e Leninit, si mik i madh i Shqipėrisė. Imzot Fan .S.Noli pėrshėndeti nė vitin 1927, nė Sheshin e Kuq nė Moskė, nė emėr tė popujve tė Ballkanit,10-vjetorin e Revolucionit tė Tetorit, megjithse gazetat e klerit katolik tė Shkodrės e akuzuan: “Komunist” dhe “Prift i Kuq”.

Gjatė luftės sė dytė botėrore, Shqipėria u pushtua nga fashizmi Italian e mė pas nga Nazizmi Gjerman. Nė Nėndor 1942 Shqipėria u pranua antare e kolalicionit tė Madh Botėror Antifashist me nė krye tre shtetet e mėdha:Sh.B.A.,B.S dhe Britania e Madhe.

Me luftėn heroike tė 28 brigadat partizane shqiptare gozhduan nė Shqipėri 240 000 forca nazifashiste gjith kjo falė gjakut tė 28 000 dėshmorėve tė popullit shqiptar.

Edhe populli i Kosovės, me 14-brigadat partizane tė tij luftoi me trimėri krahas partizanėve tė shqipėesirė e jugosllavisė deri nė fund tė luftės, duke u radhitur nė anėn e fitimtarėve.

Dhe ne, shqiptarėt, patėm shpresa tė mėdha tek Marksizėm-Leninizmi, pėr zgjidhjen e ēeshtjeve nacionale dhe tek deklarata e 3-shteteve tė mėdha, aleate tė koalicionit tė madh antifashist botėrore, pėr tė drjtat e popujve pėr vetvendosje. Kėto shpresa qenė vetėm iluzione tė bukura e zhginjime te hidhura. I varėm shpresat tek Karta Universale e OKB dhe tek Karta e Helsinkit, mbi tė drejtat e njeriut dhe poujve pėr vendosje,por edhe kėto “Karta” po dalin mė shumė tė pėrdredhura,tė paktėn deri tani.

Bindja e pėrgjithshme e shqiptarve sot ėshtė:

Tė gjitha fatkeqsit e kombit shqiptar,qė nga Kongresi i Berlinit mė, 13 Qershor 1878 dhe deri mė sot, tetor 2007, pėr gjatė 129-vjetėsh, i janė shkaktuar direkt nga Rusia, siē mė poshtė::

Copėtimi i Shqipėrisė nė 5-shtete.

Genocid e shpėrngulje, dėbim nė masė me dhjetra e mijra nė Turqi dhe Shqipėri,mjerimi dhe gjaku i derdhur lumė pėr tė mbrojtur tokėn e stėrgjyshėrve ,kombėsinė shqiptare,gjuhėn e nėnės,zakonet,traditat,kulturėn unikale nė Ballkan dhe nė Europė.

Tė gjitha kėto janė bėrė nga fqinjėt tanė shovinist,lakmitar,por me ndihmėn e mikes,mėmės Rusi,se vetėm ata e kanė ditur kush ėshtė shqiptari!

Ky realitet i provuar historikisht,na dėshpėronė,na ka zhgėnjyer e zėmėruar,pasi nga njė rreze drite,shprese,Rusia na doli armiku mė i rrėzikshėm i kombit shqiptar.

Historinė e dime shumė mire,por kemi pasur tė drejtė qė tė shpresojmė, dhe shpresuam se Rusia e re,do kishte ndryshuar nga Rusia e vjetėr,me mėndėsi hegjemoniste,ku sundonin emocionet nė vėnd tė shkencės dhe parimeve njerėzore.

Nė vitin 1961 qevria sovjetike,e fryrė me emocione ideologjike dhe si superfuqi, i preu marrdhėnjet ekonomike dhe diplomatike me shqipėrinė. Ajo shpresoi qė ne shqiptarėt do vdisnim pėr bukė thatė,ose do shiteshim pėr 30-aspra. Qeveria Hrushovine dėshtoi nė cinizmin e saj. Nė Shqipėri shpėrtheu entuziazmi atdhetar i tė gjithė popullit shqiptar,qė shpuri nė forcimin e pavarsisė dhe zhvillimin e vrullshėm tė ekonomisė sė vėndit.

Z.President!

Shkenca e histories botėrore ka vėrtetuar se themeli i kulturės Europiane ėshtė trekėndshi “Iliri-Greqi-Romė”.

Pėrpara kėtij fakti duhet tė pėrulen me respekt tė gjithė, nė radhė tė pare njerzit e shkencės, kulturės dhe politikanėt e Europės dhe botės.

Ėshtė vėrtetuar qė Ilirėt janė vėndas,ata i pritėn grekėt kur erdhėn nga veriu dhe i pėrcollėn nė jug tė Ballkanit, aty ku janė sot. Perėnditė e quajtura greke,nė tė vėrtetė janė Pellazgo-Ilire.

Grekėt prune besimin e tyre , por nuk mund tė binin si ēdo plaēkė edhe vėndet e shėnjta si Olimpin,Delfin etj. Kėto vėnde tė shėnjta ishin aty, tė krijuara nga besimi dhe imagjinata e popullsise Pellazgo –Ilire,para greke. Ilirėt e Grekėt e njihnin njėri-tjetrin dhe i respektonin kufijt midis tyre.

Ēamėria e sotme,ose Epiri, ka qėnė shqiptare deri nė vitin 1913, kur me kėmbnguljen e Rusisė Cariste iu dha Greqisė nga Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr.

Atje kanė banuar Mollosėt,Thesprotėt dhe Kaonėt,tė cilėt historianėt grekė i quanin “barbar”-jo grekė. Kėtė e di e gjithė bota ,sidomos Greqia dhe mikja e saj Rusia demokratike. Ndėrsa Romakėt janė akoma mė tė vonėt se Ilirėt.

Ka dokumenta qė dėshmojnė pėr zhvilimin ekonomik e kulturor tė Ilirėve,qė pėrpara shekullit tė XII-p.e.r. dhe pėr mardhėnjet tregėtare me popujt mediterran e sidomos me trojėn,si qėndra mė e zhvilluar nė Mesdhe. Nė shekullin e-XII-p.e.r. koalicioni i shteteve greke sulmoi pėr tė plaēkitur Trojėn. Nė mbrojtje tė saj vajtėn vullnetar nga Iliria.

Ushtari i pare grek Protesilau u vra nga njė Dardan (Kosova) sapo kapėrceu anėdetin e Trojės.

Nė varrin e Protesilaut nė Eleus”Esqi Hisarlikun e sotėm, Leka i madh theri kurbanė dhe u fal pėr tė pasur ogur nė fushatėn pėr shkatėrrimin e perandorisė persiane tė Darėve nė Azi. Pėr Ilirėt e Shqiptart e sotėm ka dokumenta,qė vėrtetojnė se janė vėndas nė tokėn e tyre.

Turma fisesh barbare gjermane e sllave,nė shekujt e V,VI tė erės sė re,erdhėn nga veriu e lindje drejtė Europės qėndrore e jugore. Ata u asimiluan me popullsin vėndase,veē Ilirėve, Grekėve e Romakėve, qė i kishin kristalizuar gjuhėn,zakonet e kulturėn e tyre shumė kohė mė parė. Barbarėt ishin nomad,endacak,ku i zinte mėngjezi nuk i zinte darka.

Ata ishin pa atdhe dhe u mungonte ndjenja morale, ajo mė e thinjura dhe mė e fuqishmja,ndjenja pėr atdheun,qė i dallon popujt e kombit nė histori.

Barbarėt ishin injorant,zbathur,veshur me lėkurė delesh,pa qethur e tė pa larė e kudo grabisnin e shkatėrronin. Nė kėtė kohė Iliria kishte jetė qytetare mbi 1500 vjeēare,ndėrsa sot festohen 2500 deri 3000 vjetorin e tyre. Dhe nė Mallakastėr p.sh.ka pasur qytete nga 600-1000 vjetė p.e.r..s, si Gurzeza, Orgesi, Nikaja, Dimali, Bylisi,ku ka pasur gjimnaze,teatėr,biblioteka,shetitore,furra buke, banjo, punishte, monedha bronxi dhe tregėtia zhvillohej me vėndet e mesdheut e Lindjen e Mesme.

Turma fise sllave erdhėn nė Ballkan nė shekullin e VI,nga pėrtej Uraleve. Perandori Bizantin Justiniani i ndali dhe u dha toka reth Danubit,me kusht qė tė mbronin perandorinė nga dyndjet e tjera barbare.

Sėrbo-Sllovenėt, nga muhaxhir nė tokėn e botės, filluan tė grabisin tokat iliro-shqiptare nė Ballkanin perndimor dhe sidomos nė Kosovėn e sotme.

Ky rrezik disa shekullor ėshtė aktual me ndihmėn e huaj, sidomos tė Rusisė.

Pėr Europėn Demakratike, tani nė fillim tė shekullit tė ri,tė arsyes e tė moralit,do tė ishte turp tė shesė popullin shqiptar tė Kosovės, nė pazaret e sė kaluarės qė historikisht kanė qėnė tė fėlliqura.

Ndėrsa pėr Rusinė e sotme demokratike, pėrpjektjet pėr ta penguar pavarsinė e Kosovės,me arsye e mos arsye tė kota, qė edhe vetė nuk i besion,do ishte veprim i shėmtuar qė do tė habiste opinionin demokratik botėror.

Nuk jemi sot nė kohėn e Carėrve, perandorve e sulltanėve, qė shpesh ligjet i bėnin Rasputinėt.

Nuk jemi as nė kohėn e Bismarkut,Eduart Greit dhe traktateve tė fshehta qė zhduknin popujt e vegjėl, po heroik,me njė firmė. Kėshtu po ndodh me Kosovėn,qė nga viti 1913 e deri sot,me genocide,shpėrngulje,varre masive,veprime ē’njerėzore pėr ta mposhtur e zhdukur fare.

Zoti President!

Ju ndoshta nuk e imagjinoni., Qeverit e vėndeve tė mėdha nuk kanė begenisur tė studjojnė histoinė e popujve tė vegjėl. Kemi qėnė tė dėnuar me vdekje nga fuqitė e mėdha,qė firmosėn mbi fatet e popujve tė vegjėl, duke mos u mbėshtetur nė njohjen e tyre shkencore, historike,por nė emocione, nė ruajtjen e interesave dhe krijimin e konjukturave midis tyre, nė urrejtjen raciale dhe hegjemonzmin territorial. Ky rrezik,pėr jetė a vdekje, ka qėnė shumė i egėr gjatė histories sonė.

Nga viti 1913 deri nė vitin 1925,nė kordinim me shovinistėt fqinj,u likuiduan fizikisht,brėnda e sidomos jashtė Shqipėrisė,figurat kryesore,heronjėt e popullit shqiptar,diplomatėt botėror,gjeneralėt popullor dhe rilindasit zėmėr zjarr: Ismail Qemali,Luigj Kurakuqi,Hasan Prishtina,Isa Boletini,Idris Seferi, Ded Gjon Luli,Azem e Shote Galica,Avni Rustemi,Bajram Curri etj.

Qėllimi i kėsaj ishte qė populli shqiptar tė mbetej pa udhėheqės,tė mposhtej dhe tė coptohesh pėrfundimisht.

F.Noli thotė: “Rronė ore,rronė dhe nuk vdesė kurr shqiptari”, nė Perugia tė Italisė,nė

28 Janar 1919,i cili pengonte zbatimin e Traktatit tė Fshehtė tė Londrės 1915,Gazeta “Koha e Re”e Shkodrės dha gjėmėn: “Na mbriti lajmi i zi si korbi, I ftohtė si akulli,i mpreht si shpata e mejdanit Vdiq Ismail Qemali i Vlonės”………………..

Atdhetari Mihal Gramėno shkruan nė gazetėn e Korēės:

“Mos qani.Mos qani,se kini pėr tė turpėruar njė komb fisnik e kalorės nė botė,qė ka lindur luanė e botės”. Dhe pėr ilustrim,pėr ti ditur ato qė nuk i dinė dhe ata qė janė rrekur pė tė na vjedhur heronjėt tanė,po u tregoj disa nga luanėt qė ka lindur populli shqiptar:

Dy gjeneralėt mė tė mėdhenj tė botės vjetėr:

Aleksandri Madh i biri Olimbis Ilire nga Mollosėt e Epirit (Ēamėrisė).

Pirrua i Epirit –Iliria –(Ēamėria). Teuta-Mbretėresha e parė nė historinė e vjetėr,nė shekullin e III-p.e.s qė theu legjonet romake nė fushėn e Durrėsit nė vitin 229 p.e.s. duke e penguar pushtimin e Ballkanit nga Roma.

Dymbėdhjet perandor tė Romės dhe pesė perandor tė Bizantit, si Konstandini i Madh, Aureliani etj kanė qėnė Ilir, ku shumė kombe tė mėdhenj sot nė atė kohė ishin nomad ose nuk ekzistonin fare

Kostandini i Madh nga Durrsi i Ilirisė(Shqipėrisė),u bė perandor i Romės dhe nė vitin 313 tė e.s nė Ediktin e Milanit,shpalli pėr here tė pare Kristianizmin fe, zyrtare tė perandorisė Romake,u sigurot lirinė e besimit dhe ktheu pasurinė e konfiskuar nga shteti Romak. Konstandini i mbrojti krishterė nga heretikėt. Nė vitin 325 Konstandini i Madh mblodhi Koncilin nė Nikea,(Turqi),ku u pėrfundua parimi themelor i fesė Kristiane,si fe sunduese nė perandorinė Romake dhe Jezu Krishti u shpall zyrtarisht profet dhe i biri i zotit,me shumicė votash.

Shqiptari Shėn Nikeda i Dardanisė(Kosova) ėshtė i pari nė historinė e Kishės Kristiane,qė kompozoi Hymnin e Shenjtė tė fesė “Tedeumin” duke i dhėnė shpirtin e tij shqiptar.Luani i madh Skėnderbeu(Gjergj Kastrioti),heroi ynė legjendar,qė kur ishte gjallė nė shekullin e XV,Papa Piu i II e quajti “Atlet tė krishtit”.

Ndėrsa nė vitin 1994 Papa Vojtina,Gjon Pali i II- nė vizitėn qė bėri nė Shqipėri tha:

“O tokė e larė me lotė,tokė e vaditur me gjakė,tokė martirėsh dhe mė tej:

“O vėnd i pasur me virtute kulturore dhe shpirtėrore”

“Atlet i Krishtit,kristjan i flakėt ėshtė Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”.

Nė luftimet pėr pushtimin e kėshtjellave shqiptare nė vitet 60-70 tė shekullit tė –XV-,kur turqit brohorisnin Roma-Roma, shqiptart e Shqipėrisė,Kosovės,Maqedonisė,Ēamėrisė e Malit tė Zi,luftonin me heroizėm pėr mbrojtjen e Europės perndimore nga pushtimi turk.

Dy sulltanėt mė tė mėdhenj Murati i II- e Mehmeti i II-tė mbiquajtur “Sulmues tė botėve”,ishin tė aftė tė fusnin nėn thundėrn e kuajve tė tyre Italinė e krejt Europėn perndimore,ashtu siē e kishin futur Rusinė e madhe pushtuesit nomad Tartaro-Mongol dhe qė e mbajtėn tė pushtuar pė 300 vjetė,nga fillimi i shekullit tė XIII- deri nė fillim tė shekullit tė XVI. Pėr dieni, superfuqinė turke e ndaloi vetėm populli shqiptar me nė krye Skėnderbeun,nė njė kohė kur nė shqipėri derdhesh gjaku lumė dhe Europa dridhej nga tmerri i invadimit turk, krajli i Sėrbisė Brankoviēi i jep sulltanit tė turqisė vajzėn e tij,Kantakuzinė,pėr grua,duke u betuar me gojė,me shkrim e me vulė qė e bija ishte e virgjėr.

Europa perndimore do tė kthehesh 300 vjetė prapa,nė jetė nomade tė Azis qėndrore,ashtu siē u kthye Rusia nga zgjedha mongole,e cila formalisht e hoqi bujkrobėrinė nė vitin 1861,kohė qė nė Europė luftonte sistemi kapitalist.

Kur vdiq Skėnderbeu nė vitin 1468, Sulltan Mehmeti tha:

“Luan tė tillė nuk do tė lindė bota kurrė”

Luanėt qė ka lindur populli shqiptar nuk kanė tė mbaruar si Ali Pashė Tpelena,Mehmet Ali Pasha (themeluesi i Egjyptit modern), Ismail Qemal Vlora (themeluesi i shtetit shqiptar e tj). Por, rreziku ka qėnė,se kėta luanė,kanė dashur tė na i vidhnin Sėrbėt dhe Grekėt.

Ata kanė thėnė qė Skėnderbeu ėshtė yni, Ali Pash Tepelena etj.

Tė gjithė luanėt e Revolicionit Grek i ka vjedhur qeveria greke,por luanėt nuk vidhen kollaj, si Nikolla Skufaj krijoi nė Odesė nė vitin 1814 Organizatėn “Shoqėria e miqėve”,Heteria e cila udhėhoqi Revolucionin grek. Komandantėt e lavdishėm tė panvarsisė sė Greqisė: Teodor Kollokotroni,Aleksandėr Ispilati,Andrea Miaulli,Gjergj Karaiskaqi,Kanori,Bubulina,Marko Boēari,Tombazi,Shahturi,Pepini,Foka,Kryeziu,Haxhi Baba,Noti Boēari etj.

“Noti Boēari i pari Ministėr i Mbrojtjes i Greqisė dhe Miaulini krye admirali i pare i flotės greke i cili kur vdiq nė vitin 1835,u varros nė Pire,pranė Themistokliut,pė mirnjohje”. (Leon K.Leontini”Ēeshtja shqiptare Athinė 1897 (f.41-47).

“Shqiptarve u takoi nderi, qė ti vinin kurorėn nė Besarabi, Otonit, mbretit tė parė tė Greqisė,pasi qė tė tre ishin shqiptar Miauli,Boēari dhe Pllaputa”.(L.K.Leontini “Ēeshtja shqiptare”Athinė 1897).

“Kur u ngrit monomenti i shqiptarit Marko Boēari nė Mesallongji,oratori falenderoi Shqiptarėt e Greqisė dhe tė Shqipėrisė pėr ndihmėn e madhe nė fitoren e revolucionit dhe pavarsisė sė Greqisė. Mbreti,Otoni i I- u ēudit. Peshkopi Portirio,qė drejtonte cermoninė iu pėrgjegj mbretit”

“Po Madhėri, Shqipėria lindi themeluest e kombit tėnd”.Pastaj peshkopi u kthye nga populli i zėmėruar e tha: “Mjer kombi,Mbreti i tij nuk njeh historinė”.

(Po aty L K Leontini “Ēeshtja shqiptare” Athinė 1897)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis Empty
MesazhTitulli: Re: LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis   LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 14:21

Zoti President!

Ju ndoshta nuk e imagjinoni., Qeverit e vėndeve tė mėdha nuk kanė begenisur tė studjojnė histoinė e popujve tė vegjėl. Kemi qėnė tė dėnuar me vdekje nga fuqitė e mėdha,qė firmosėn mbi fatet e popujve tė vegjėl, duke mos u mbėshtetur nė njohjen e tyre shkencore, historike,por nė emocione, nė ruajtjen e interesave dhe krijimin e konjukturave midis tyre, nė urrejtjen raciale dhe hegjemonzmin territorial. Ky rrezik,pėr jetė a vdekje, ka qėnė shumė i egėr gjatė histories sonė.

Nga viti 1913 deri nė vitin 1925,nė kordinim me shovinistėt fqinj,u likuiduan fizikisht,brėnda e sidomos jashtė Shqipėrisė,figurat kryesore,heronjėt e popullit shqiptar,diplomatėt botėror,gjeneralėt popullor dhe rilindasit zėmėr zjarr: Ismail Qemali,Luigj Kurakuqi,Hasan Prishtina,Isa Boletini,Idris Seferi, Ded Gjon Luli,Azem e Shote Galica,Avni Rustemi,Bajram Curri etj.

Qėllimi i kėsaj ishte qė populli shqiptar tė mbetej pa udhėheqės,tė mposhtej dhe tė coptohesh pėrfundimisht.

F.Noli thotė: “Rronė ore,rronė dhe nuk vdesė kurr shqiptari”, nė Perugia tė Italisė,nė

28 Janar 1919,i cili pengonte zbatimin e Traktatit tė Fshehtė tė Londrės 1915,Gazeta “Koha e Re”e Shkodrės dha gjėmėn: “Na mbriti lajmi i zi si korbi, I ftohtė si akulli,i mpreht si shpata e mejdanit Vdiq Ismail Qemali i Vlonės”………………..

Atdhetari Mihal Gramėno shkruan nė gazetėn e Korēės:

“Mos qani.Mos qani,se kini pėr tė turpėruar njė komb fisnik e kalorės nė botė,qė ka lindur luanė e botės”. Dhe pėr ilustrim,pėr ti ditur ato qė nuk i dinė dhe ata qė janė rrekur pė tė na vjedhur heronjėt tanė,po u tregoj disa nga luanėt qė ka lindur populli shqiptar:

Dy gjeneralėt mė tė mėdhenj tė botės vjetėr:

Aleksandri Madh i biri Olimbis Ilire nga Mollosėt e Epirit (Ēamėrisė).

Pirrua i Epirit –Iliria –(Ēamėria). Teuta-Mbretėresha e parė nė historinė e vjetėr,nė shekullin e III-p.e.s qė theu legjonet romake nė fushėn e Durrėsit nė vitin 229 p.e.s. duke e penguar pushtimin e Ballkanit nga Roma.

Dymbėdhjet perandor tė Romės dhe pesė perandor tė Bizantit, si Konstandini i Madh, Aureliani etj kanė qėnė Ilir, ku shumė kombe tė mėdhenj sot nė atė kohė ishin nomad ose nuk ekzistonin fare

Kostandini i Madh nga Durrsi i Ilirisė(Shqipėrisė),u bė perandor i Romės dhe nė vitin 313 tė e.s nė Ediktin e Milanit,shpalli pėr here tė pare Kristianizmin fe, zyrtare tė perandorisė Romake,u sigurot lirinė e besimit dhe ktheu pasurinė e konfiskuar nga shteti Romak. Konstandini i mbrojti krishterė nga heretikėt. Nė vitin 325 Konstandini i Madh mblodhi Koncilin nė Nikea,(Turqi),ku u pėrfundua parimi themelor i fesė Kristiane,si fe sunduese nė perandorinė Romake dhe Jezu Krishti u shpall zyrtarisht profet dhe i biri i zotit,me shumicė votash.

Shqiptari Shėn Nikeda i Dardanisė(Kosova) ėshtė i pari nė historinė e Kishės Kristiane,qė kompozoi Hymnin e Shenjtė tė fesė “Tedeumin” duke i dhėnė shpirtin e tij shqiptar.Luani i madh Skėnderbeu(Gjergj Kastrioti),heroi ynė legjendar,qė kur ishte gjallė nė shekullin e XV,Papa Piu i II e quajti “Atlet tė krishtit”.

Ndėrsa nė vitin 1994 Papa Vojtina,Gjon Pali i II- nė vizitėn qė bėri nė Shqipėri tha:

“O tokė e larė me lotė,tokė e vaditur me gjakė,tokė martirėsh dhe mė tej:

“O vėnd i pasur me virtute kulturore dhe shpirtėrore”

“Atlet i Krishtit,kristjan i flakėt ėshtė Gjergj Kastrioti Skėnderbeu”.

Nė luftimet pėr pushtimin e kėshtjellave shqiptare nė vitet 60-70 tė shekullit tė –XV-,kur turqit brohorisnin Roma-Roma, shqiptart e Shqipėrisė,Kosovės,Maqedonisė,Ēamėrisė e Malit tė Zi,luftonin me heroizėm pėr mbrojtjen e Europės perndimore nga pushtimi turk.

Dy sulltanėt mė tė mėdhenj Murati i II- e Mehmeti i II-tė mbiquajtur “Sulmues tė botėve”,ishin tė aftė tė fusnin nėn thundėrn e kuajve tė tyre Italinė e krejt Europėn perndimore,ashtu siē e kishin futur Rusinė e madhe pushtuesit nomad Tartaro-Mongol dhe qė e mbajtėn tė pushtuar pė 300 vjetė,nga fillimi i shekullit tė XIII- deri nė fillim tė shekullit tė XVI. Pėr dieni, superfuqinė turke e ndaloi vetėm populli shqiptar me nė krye Skėnderbeun,nė njė kohė kur nė shqipėri derdhesh gjaku lumė dhe Europa dridhej nga tmerri i invadimit turk, krajli i Sėrbisė Brankoviēi i jep sulltanit tė turqisė vajzėn e tij,Kantakuzinė,pėr grua,duke u betuar me gojė,me shkrim e me vulė qė e bija ishte e virgjėr.

Europa perndimore do tė kthehesh 300 vjetė prapa,nė jetė nomade tė Azis qėndrore,ashtu siē u kthye Rusia nga zgjedha mongole,e cila formalisht e hoqi bujkrobėrinė nė vitin 1861,kohė qė nė Europė luftonte sistemi kapitalist.

Kur vdiq Skėnderbeu nė vitin 1468, Sulltan Mehmeti tha:

“Luan tė tillė nuk do tė lindė bota kurrė”

Luanėt qė ka lindur populli shqiptar nuk kanė tė mbaruar si Ali Pashė Tpelena,Mehmet Ali Pasha (themeluesi i Egjyptit modern), Ismail Qemal Vlora (themeluesi i shtetit shqiptar e tj). Por, rreziku ka qėnė,se kėta luanė,kanė dashur tė na i vidhnin Sėrbėt dhe Grekėt.

Ata kanė thėnė qė Skėnderbeu ėshtė yni, Ali Pash Tepelena etj.

Tė gjithė luanėt e Revolicionit Grek i ka vjedhur qeveria greke,por luanėt nuk vidhen kollaj, si Nikolla Skufaj krijoi nė Odesė nė vitin 1814 Organizatėn “Shoqėria e miqėve”,Heteria e cila udhėhoqi Revolucionin grek. Komandantėt e lavdishėm tė panvarsisė sė Greqisė: Teodor Kollokotroni,Aleksandėr Ispilati,Andrea Miaulli,Gjergj Karaiskaqi,Kanori,Bubulina,Marko Boēari,Tombazi,Shahturi,Pepini,Foka,Kryeziu,Haxhi Baba,Noti Boēari etj.

“Noti Boēari i pari Ministėr i Mbrojtjes i Greqisė dhe Miaulini krye admirali i pare i flotės greke i cili kur vdiq nė vitin 1835,u varros nė Pire,pranė Themistokliut,pė mirnjohje”. (Leon K.Leontini”Ēeshtja shqiptare Athinė 1897 (f.41-47).

“Shqiptarve u takoi nderi, qė ti vinin kurorėn nė Besarabi, Otonit, mbretit tė parė tė Greqisė,pasi qė tė tre ishin shqiptar Miauli,Boēari dhe Pllaputa”.(L.K.Leontini “Ēeshtja shqiptare”Athinė 1897).

“Kur u ngrit monomenti i shqiptarit Marko Boēari nė Mesallongji,oratori falenderoi Shqiptarėt e Greqisė dhe tė Shqipėrisė pėr ndihmėn e madhe nė fitoren e revolucionit dhe pavarsisė sė Greqisė. Mbreti,Otoni i I- u ēudit. Peshkopi Portirio,qė drejtonte cermoninė iu pėrgjegj mbretit”

“Po Madhėri, Shqipėria lindi themeluest e kombit tėnd”.Pastaj peshkopi u kthye nga populli i zėmėruar e tha: “Mjer kombi,Mbreti i tij nuk njeh historinė”.

(Po aty L K Leontini “Ēeshtja shqiptare” Athinė 1897)

Zoti President!

Luanėt e shqipėrisė nuk kanė tė sosur,nė tė gjitha fushat e jetės.

I gjithė populli shqiptar ėshtė luan.

Mė vonė, nė luftėn e dytė botėrore shqipėria ishte njė milion e njėqindmije dhe me luftė heroike bllokoj nė shqipėri 270 000 forca fashiste dhe naziste,duke ndihmuar nė kėtė mėnyrė luftėn e koalicionit tė madh antifashist botėror. Nė Tetor 1943 qyteti i Fierit kishte 3 500 banor dhe nxori nė njė ditė partizanė vullnetare 68 vajza e gra kundėr nazizmit gjerman. Cili qytet i madh i Rusisė dhe botės mund tė krahasohet me Fierin tone?

Njė proverb franceze thotė: “Fier Comme une Albanias”.

Krenaria e shqiptarit ėshtė gjenetike dhe nuk mund tė nėpėrkėmbet kurrė.

Kapiteni i anijes kozmike “Intever”Bill Gregori,nė Mars 1995 ,nga kozmosi tha:

“Jam krenar me orgjinėn time shqiptare”.

I gjithė njerzimi ėshtė krenar me shėnjtoren Nenė Tereza. Edhe kjo koiēidencė hyjnore ,Zoti i di tė gjitha. Sa pėr dieni, Nėnė Tereza ėshtė Gonxhe Bojaxhiu,bijė e shėnjtė e popullit shqiptar nga Kosova.

Kosovėn 6-fuqitė e mėdha,me kėmbėnguljen e Rusisė Cariste,nė vitin 1913 ja dhanė Sėrbisė,ashtu siē i dhanė Ēamėrinė Greqisė,toka e Malit te Zi e Maqedonise , duke lėnė nė trungun nėn 1/3 e teritorit shqiptar .

Dhe serbet nė Kosovė, por edhe grekėt nė Ēamėri, kėto 95 vjete tė pushtimit,ja pinė gjakun shqipėtarve ,me metodat raciste e fetare jezuide mesjetare si kanibalė,me genocide i zhdukėn,i dėbuan nė masė,i lanė nė injorancė,i vranė masivisht shpirtin liridashės,krenarinė dhe ndėrgjegjen kombėtare.

Ata u grabitėn lirinė e pavarsinė kombėtare, u nėpėrkėmbnin dinjitetin njerzor e kombėtarė me qėllim tė na hiqnin besimin fetar,tek zoti,na pėrgjysmuan me ēdo mjet ēnjerzor, penguan zhvillimin a arsimit e kulturės kombėtare tė tjetėrsonin zakonet e traditat, tė na hiqnin gjuhėn dhe shkollat nė gjuhė shqipe,mohuan pėrdorimin e flamurit kombėtar tė vaditur me gjakun e kulluar tė shqiptarve. Tė gjitha kėto me njė skenar tė dirigjuar nga Rusia Cariste, dhe ajo e sotmja demokratike kundėr shqipatrėve nė Kosovė, Ēamėri, Maqedoni.

Qėllimi ėshtė i qartė,tė zhdukej kombi shqiptar dhe tė kėnaqeshin miqtė e Rusisė nė Ballkan. Pėr kėtė qėllim,tė gjitha traktatet e fshehta tė fuqive tė mėdha,me kėmbnguljen e Rusisė,gjithnjė kanė qėnė kundėr shqipėrisė. Prandaj Pater Gjergj Fishta nė kėtė kohė shkruan:

“Moj Europa shpresa e motit Ē’far i patėm bėrė zotit Qė gjithė tokat e shqipėrisė Ja u dhe klyshėve tė Rusisė”

Lind pyetja: -Cila e drejtė njerzore,kombėtare,morale,politike,juridike,natyro re e justifikon kėtė padrejtėsi ?!

Si lejohet genocide mbi njė popull heroik,mė i vjetri nė tokat e tij nė Ballkan?

Vėndi i Skėnderbeut qė mbrojti Europėn e krishterizimin nga pushtimi turk,i Nėnė Terezės, shėnjtores sė pare pas Jezu Krishtit etj?

Tė gjitha Organizmat Europiane,Amerikane dhe botėrore e dine,qė Kosova ėshtė rast i vacant. Ajo u pushtua nga Sėrbia nė vitin 1913 dhe gjatė 95 vjetė u sundua me terror e genocide. Nė vitin 1976 Titua e shpalli Krahinė Autonome me kufijtė e sotėm tė cunguar,me tė drejt vetqeverisje administrative,me tė drejtėn e pėrdorimit tė flamurit komėtarė,shkollat nė gjuhėn shqipe nga fillorja deri nė universitet,kultura e arti nė tė gjitha gjinit,shtypi dhe radiotelevizori, nėpunės dhe organet e rendit ishin shqiptar,pėrfaqėsues nė organet qėndrore tė Federatės Jugosllave,parlament,qeveri e presidencė. Kėto tė drejta i hoqi diktatori Sllobodan Milosheviēi qė pėrdori diktaturėn e egėr,mbylli institucionet nė gjuhėn shqipe,shtypin,radiotelevizorin,universitetin etj,dhe ndėrmori burgimet masive dhe masakrat si ajo e Reēakut nė vitin 1999. Shpėrtheu kryengritja popullore “UĒK” dhe me nderhyrjen e Natos nė vitin 1999,Kosova u ēlirua nga sundimi sėrb dhe gjatė 8-vjetėsh administrohet nga OKB, Kosova kėrkon tė shpallė pavarsinė e plotė nė tė gjithe teritorin e saj si shtet i pavarur shumė etnik e demokratik.

Kėtė tė drejtė legjitime tė Kosovės e pėrkrahin qeveritė e Ballkanit,Europės dhe Amerikės,veē qeverisė sė Federatės Ruse dhe dhe ju Z.President,duke kėrcėnuar me votėn kundėr nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB. Vetua e Rusisė po ēudit botėn dhe i ngjan njė dhėmballe tė krimbur.

Zoti president, kėtė dhėmballė hiqe,mbajtja e saj e diskreditonė Rusinė si shtet i madh,tė cilės i ka hije tė merret me probleme tė mėdha me Europėn,Amerikėn e botėn,jo me idjotėt nacionalist Sėrb.

Tė gjithė e dine,sėrbėt edhe juve,qė Kosova do e marrė pavarsinė e plotė,atėhere pėrse rrekeni duke e pėrdorur pėr qėllime tė tjera. Nuk ėshtė e moralshme tė tallesh me njė popull heroik,qė mijra vjetė ka qėnė nė robėri,nėn Romėn,Bizantin,Turqinė dhe Sėrbinė nga viti 229 p.e.r.deri sot 2236 vjetė mė vonė.

Rusia juaj ka mbajtur me shqiptarėt gjithnjė qėndrim armiqsor, lexoni z.President:

Nė paqen e Shen Stefanit 1877,Bullgaria erdhi deri nė Elbasan.

Kongresi i Berlinit shkėputi Plavėn,Gucinė,Hotin,Grudėn,Ulqinin etj.

Konferenca e Ambasadorėve mė 1913,nė Londėr na ndau nė 5-shtete.

Ju Zoti President-jeni me Rusinė e vjetėr apo me Rusinė demokratike?

Mė tej, nė protestat e Kongresit tė Lushjes nė Janar 1920, dėrguar Konferencės sė paqes nė Paris thuhet: “ Ka ikur ajo kohė,kur shqipėrinė e tėrhiqnin prej litari,si bagėti dhe e shisnin nė pazaret e Europės.Ajo sot ka zot bijt e saj”.

Urojmė tė gjitha tė mirat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LETĖR E HAPUR - Z.VLADIMIR PUTIN- Presidentit tė Rusis
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek: