Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pėrse na duhet Mendimi?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Pėrse na duhet Mendimi? Empty
MesazhTitulli: Pėrse na duhet Mendimi?   Pėrse na duhet Mendimi? Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 16:08

Pėrse na duhet Mendimi?
<hr style="COLOR: #cccccc" SIZE=1>Ne lidhje me pyetjen e shtruar me siper se pari le te njihemi me percaktimin e asaj se cdo te thote " te mendosh ".

Akti i te menduarit eshte procesi i te reflektuarit i cili patjeter te con ne gjykim. Pra te mendosh do te thote te gjykosh.Te mendosh eshte me shume se te njohesh.Mendimi ka te bej me meditimin, kurse njohja ka te beje me nje objekt real ( bota, njerezit, etj.).
Duke qene keshtu perse na duhet neve edhe mendimi?
A nuk do te ishte e mjaftueshme vetem njohja?


Cili eshte mendimi juaj ne lidhje me kete teme..?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Pėrse na duhet Mendimi? Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrse na duhet Mendimi?   Pėrse na duhet Mendimi? Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 16:09

Disa mendime

1) Mendimi apo teĀ menduarit, eshte reflektimi ne vetvete,( ne tru) per ato qe ti shikon, degjon, prek, nuhate, shijon .
Mendimi per mua eshte ndergjegjia e cdo njeriu.


2)Mendimi eshte thirrja qe n'a adreson ajo qe eshte per t'u menduar me qellim per t'a cuar ate ne qenien e saj te vet. Dhe ne te njejten kohe, kjo gje per t'u menduar eshte ajo e cila nepermjet mendimit n'a con ne qenien tone te vet. Pra, mendimi nuk eshte gjykim as njohje por dhurata qe njeriu merr nga ajo qe eshte per t'u menduar, paja te cilen kjo gje per t'u menduar sjell me vete, paje e cila n'a con tek qenia jone dhe n'a le aty te sigurte. Kush deshiron te njihet pak me teper me kete, mund t'i dergoj ndonje pjese te shkeputur nga kjo veper.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrse na duhet Mendimi?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Filozofi-psikologji-sociologji-
Kėrce tek: