Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Arabet e Lashte dhe Nafta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Arabet e Lashte dhe Nafta Empty
MesazhTitulli: Arabet e Lashte dhe Nafta   Arabet e Lashte dhe Nafta Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:00

<FONT face=Arial><STRONG>Arabet e lashte te njohur ndryshe si Nabateanet apo “tregtaret e naftes ne Detin e Vdekur” ishin pasardhesit e popullit arab te Themudit. Nabateanet e lashte jetonin aty ku sot ndodhet Hixhazi, ne veri-perendim te Arabise Saudite. Me vone ata vendosen te ndertonin nje mbreteri (shek. 4-3 p.e.r.) qe perfshinte hapesira te medha te shkretetires Negev, pothuaj te gjithe ate qe sot quhet Jordani, bile dikur edhe Damaskun. Ky popull njihet si themelues i mbreterise me te madhe te Lindjes se Mesme. Nabateanet ishin nje popull i pasur, ne fakt aq i pasur saqe ata jane te vetmit ne historine e koherave qe vendosen taksa jashtezakonisht te larta per ata qe varferoheshin ne vend qe te pasuroheshin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Arabet e Lashte dhe Nafta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: