Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Fillimet (Origjina) e Islamit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Fillimet (Origjina) e Islamit Empty
MesazhTitulli: Fillimet (Origjina) e Islamit   Fillimet (Origjina) e Islamit Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:02

Fillesa e Islamit: Ndėr Fetė Kryesore mė tė Reja Botėrore
Origjina e Islamit fillon me Muhamedin rreth vitit 622 pas.K. Kjo fe relativisht e re pretendon se ėshtė restaurimi i vėrtetė i monoteizmit i filluar nga Abrahami, dhe qė si e tillė, qė ajo e tejkalon Judaizmin dhe Krishterimin, pėr tė cilat thuhet se ishin tė korruptuara dhe tė paplota.

Islami bazohet nė njė nėnshtrim tė plotė ndaj Perėndisė sė “vėrtetė”, Allahut. Muslimanėt janė tė thirrur qė tė mbajnė “pesė shtyllat” (disiplinat) e Islamit nė mėnyrė qė tė fitojnė shpėtimin e pėrjetshėm.

<BLOCKQUOTE>
</BLOCKQUOTE>
Fillimet (Origjina) e Islamit Kaba Origjina e Islamit: Pak Sfond
Fillimi i Islamit i akreditohet Muhamedit, i cili jetoi mes viteve 570 dhe 632 pas.K. Ai besohet nga muslimanėt qė tė jetė profeti i fundit dhe mė i madh i Perėndisė (“vula e profetėve”). Kur’ani u diktua nėpėrmjet tij. Muhamedi u lind nė Mekė, por mė vonė u detyrua tė largohej nga aty rreth vitit 622 pas.K. Nga Meka, Muhamedi ishte instrumenal nė themelimin e Islamit si feja zyrtare e Arabisė.

Pėr muslimanin, Kur’ani ėshtė libri i shenjtė i Islamit dhe fjala e vėrtetė e Perėndisė. Muhamedi pretendonte qė Kur’ani pėrmban fjalėt paraekzistuese dhe tė pėrkryera tė Allahut, tė diktuara nė Arabisht nga ėngjėlli Gabriel. Islami mėson qė Kur’ani pėrmban zbulesėn dhe vullnetin e plotė dhe tė pandryshuar tė Allahut. Kur’ani ėshtė pak mė i shkurtėr se Dhjata e Re nė Bibėl, dhe ėshtė i ndarė nė 114 Sura (Kapituj). Ēdo Surė pėrfaqėson njė vizion episodik tė marrė nga Muhamedi, tė cilat (vizionet) shumė historianė muslimanė i kanė pėrshkruar si kapje apo pėrpėlitje epileptike qė vazhduan pėrgjatė shumė viteve. Ndėrsa Islami respekton disa pjesė tė Dhjatės sė Vjetėr (pesė librat e parė tė Dhjatės sė Vjetėr), Psalmet, dhe katėr Ungjijtė ose tė gjithė Dhjatėn e Re, Kur’ani vetė mbahet si i vetmi vetmi autoritet pėr fenė Islame. Islami mėson qė Kur’ani mund tė kuptohet plotėsisht vetėm nė Arabisht, dhe prandaj, ėshtė bėrė njė detyrim fetar qė ta lexosh dhe ta flasėsh nė gjuhėn origjinale. Sipas Islamit, Allahu nuk mund tė njihet nė njė mėnyrė personale, por vullneti i tij ėshtė i zbuluar plotėsisht nė Kur’anin origjinal.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Fillimet (Origjina) e Islamit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: