Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lutje me rastin e martesės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Lutje me rastin e martesės Empty
MesazhTitulli: Lutje me rastin e martesės   Lutje me rastin e martesės Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:14

Lutje me rastin e martesės


Faliminderės o Zot i Madhėrueshėm, qė vendose tė na bashkosh, tė
krijosh nė mes nesh dashuri tė sinqertė, rrespekt, besnikri dhe harmoni
shpirtėrore.

Lutje me rastin e martesės 1759

Nė emėr tė Zotit, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit
Faliminderės o Mėshirues, qė na mėshirove duke krijuar tek ne bindjen e
fortė se fejesa dhe tani martesa jonė qė po e bėjmė ėshtė bėrė dhe po
bėhet me caktimin dhe dėshirėn Tėnde, pėr tė na bėrė neve tė lumtur
duke bėrė njė jetė tė pastėrt morale, nderėshmėri dhe besėnikėri, ashtu
siē Ju e keni paraparė pėr njerėzit besimtarė.(fetarė)

Tė lusim o Mėshirues, qė tė na japish shėndet tė plotė, fėmijė tė
shėndoshė e tė zgjuar, qė do ta ndjekin rrugėn Tėnde tė drejtė e jo tė
djallit tė mallkuar, i cili ēdo gjė tė mirė njerėzore don ta shkatrrojė.
Ruana o Fuqiplotė nga shpirtėkėqinjėt, ziliqarėt dhe prej ayre qė bėjnė
magji!

Tė lusim o Sundues i Tokės dhe i Gjithėsisė tė na mbroshė nga ndikimi i
djallit tė mallkuar! Bėnė qė zemrat dhe mendjet tona tė mos bijnė nėn
ndikimin e tė mallkuarit.

Tė lusim o Zot i ēdo gjėje qė ndodhet nė mes tokės dhe qiellit, tė na
forcosh besimin qė e kemi nė Ty, zemrat tė na i pastrosh dhe mendjet
tė na i kėthjellosh edhe mė tepėr! Bėnė qė pabesimtarėt tė mos jenė nė
mesin dhe shoqėrinė tonė!

Tė lusim o Mėshirues qė nė kėtė botė tė na japish tė mira dhe begati,
kurse nė botėn tjetėr tė na shpėrbleshė me Xhenetin, qė do tė jetė
vetėm pėr tė devotshmit dhe ata qė Ti i mėshironė.

Bėnė o Dritėdhėnės, qė nė mes nesh tė mos ketė ngatrresa, mosbesim,
djallėzi, mashtrim, rrenė, arėmiqėsi, urrejtje dhe tradhėti qė Ju i urreni
kėto vese , dhe pėr gjėra tė tilla njerėzit i dėnoni me xhehnem sė
bashku me djallin e mallkuar, sepse tė gjitha tė ligat qė i bėjnė njerėzit
e kanė nxitjen nga ai i mallkuari.

Tė falenderojmė o Zot i Madhėrueshėm pėr tė gjitha tė mirat qė na i ke
dhėnė deri tash!Tė falenderojmė qė na e mbjelle besimin e plotė nė Ty,
qė jeni Njė dhe i Plotėfuqishėm. Jeni Sundues i tokės dhe i qiejėve. Jeni
Ai qė krijoni lindje dhe vdekje. Gjykuesi i vetėm nė Ditėn e Gjykimit..Tė
falenderojmė shumė pėr shėndetin e plotė qė na e dhurove, qė ėshtė
kusht themelorė i tė gjitha sukseseve qė ne dėshirojmė t`i arrijmė.


Betohem nė Ty o Zoti ynė, se rrugėn Tėnde do tė mundohemi ta
ndjekim sa kemi mundėsi, por tė lusim i o Madhi Zot, qė pėr gabime tė
pavetėdijshme tė mos na dėnosh, por tė na i falėsh dhe tė na
mėshiroshė!

Tė lusim o i Gjithėdijshėm, qė na shehė, na dėgjon dhe din se ēka
mendojmė dhe veprojmė, tė mos na dėnosh pėr mendimet tona, qė
ndonjėherė nuk mundė t`i kontrollojmė, por qė nuk veprojmė sipas tyre.

Bėn qė me punė dhe vepra tona tė mira ta fitojmė botėn tjetėr tė
amshushme!

Falnaj o Mėshirues gabimet qė i kemi bėrė deri tash!Thellėsishtė jemi tė
vetėdijshėm se jemi mėkatarė, prandaj falnaj gabimet, se vetėm Ti je ai
qė mund tė na i falėsh ato. Ndihmona o Mėshirues i tė gjithė
mėshiruesve qė kurrė mė tė mos bėjmė gabime dhe mėkate!

Qofshim tė shpėtuar ne dhe tė gjithė besimarėt e vėrtetė
( monoteistėt)!
Amin!

U lavdrohtė emri Yt o i Madhi Zot, nga zemra, mendja dhe gjuha jonė sa
tė jemi gjallė!

Amin!

Mė _______________

Dėshmėtarėt. Ēifti

1._______________ 1.________________
2._______________ 2.________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Lutje me rastin e martesės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: