Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Natėn E Martesės…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Natėn E Martesės… Empty
MesazhTitulli: Natėn E Martesės…   Natėn E Martesės… Icon_minitimeThu Nov 29 2007, 00:16

Natėn E Martesės… Icon1 Natėn E Martesės…
<hr style="COLOR: #bfbdbd" SIZE=1>Me emrin e Allahut,Mėshiruesit,Mėshirėbėrėsit
________________________________________

Natėn E Martesės…Paqa dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ju!
Ju lutem qe t'a pėrhapni kėtė tregim,ne mėnyre qe te marrin mesim dhe dobi njerzit prej tregimit te kėsaj vajze te sinqert me Allahun,subhanehu ve teala,…

Kėtė tregim ua perkushtojme atyre qe e vonojne namazin dhe kerkojne arsye,ne shumicen e rasteve jo te pranueshme...
Ne vijim tregimi…

Naten e marteses

Nata e sontme ishte koha e marteses...Te gjitha pregaditjet ishin bere...Tere familjha ishin preokupuar vetem me dasem ;nena,motrat dhe tere te afermit...Te gjithe e prisnin ekipin e sallonit per zbukurim,i cili kishte premtuar se do te vinte pas namazit te Ikindise,qe t'a rregullonte nusen per dasem te saj.

U vonua ekipi i zbukurimit…Arriten pak para namazit te Akshamit dhe filluan punen e tyre.

Nusja kerkonte panderprere nga pergjegjėsja per zbukurim t'a shpejtonin punen, ne menyre qe te kryhej cdo gje para ezanit te Akshamit.
Pas ca castesh,befasisht u degjuan fjalet e verteta : Allahu Ekber,Allahu Ekber…Filloi ezani ndersa nusja ende i thoshte gruas: Kryeje mė shpejt sepse koha e namazit te akshamit ėshtė e shkurte.Frizerja ia kthente: Kemi ende nevoje per kohe,bė durim!

Koha kalonte dhe akshamit gati sa i kishte kaluar koha…Nusja ende vazhdonte me kembengulesi per t'a falur namazin...

Tere njerzit mundoheshin t'a bindnin te mos falej derisa frizerja t'a kryente punen.I thonin: Nese ti merr abdes do t'a prishesh tere atė qe u munduam disa ore.Nusja ishte e vendosur te falej .

Mendimet i vinin prej ketu dhe atje; bashkoji akshamin dhe jacine e fali pernjehere,nuk ka dert ,mos merr abdes por merr Tejemmum ( qe te mos e prishesh fytyren nga shminkat)…Bė keshtu..Bė ashtu…

Nusja vendosi te falej,u mbeshtet ne Allahun,subhanehu ve teala,duke e ditur se ajo qe ėshtė tek Allahu ėshtė e perhershme dhe mė e mire sesa ajo qe i ofrojne "te dashurit e saj".

Papritmas u ngrit qe te marr abdes duke mos ēare koken per "keshillat " e familjes se saj.Filloi abdesin me Emrin e Allahut dhe shtroi sexhaden qe t'ia filloj namazit.

Allahu Ekber ( Allahu ėshtė me i Madhi)…Po,Allahu,subhanehu ve teala, ėshtė me i madhi,me i madh se cdo gje,mė me rendesi se cdo gje,sado qe te jete e shtrenjte…

Ja nusja arriti ne uljen e fundit te namazit,por…por c'ndodhi? Para se ajo te ipte selam e t'a kryente namazin,ia dorezoi Zotit te saj shpirtin dhe vdiq keshtu duke e respektuar Zotin e saj dhe duke e kundershtuar shejtanin e mallkuar…

E lusim Allahun,subhanehu ve teala, qe t'a zbukuroje ne Xhennetet e perjetshme!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Natėn E Martesės…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Feja islame-
Kėrce tek: