Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės duhet tė int....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės duhet tė int.... Empty
MesazhTitulli: Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės duhet tė int....   Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės duhet tė int.... Icon_minitimeSat Dec 22 2007, 10:27

Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės duhet tė intesifikojnė punėn e tyre nė realizimin e objektivave drejt formimit tė njė shteti demokratik.\21.12.07\

Krahas rekomandimeve qė grupi i krizave ka bėrė pėr pesėshen ndėrkombėtare, sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, shtetet kanėtare tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, NATO-sė dhe shteteve anėtare tė saj, pėr zgjidhjen e ēėshjtes sė Kosovės, kjo organizatė ka nxjerr rekomandime edhe pėr udhėheqjen politike tė Kosovės.
Njė ndėr kėto rekomandime ėshtė formomi i qeverisė sė re tė koalicionit sa mė shpejt dhe konstituimi i organeve tė cilat do tė udhėheqin Kosovėn gjatė procesit tė Pavarėsisė.
Intensifikimi i punėve nė pakon e legjislacionit shtet-formues tė pėrcaktuar nė planin e Ahtisarit.
Angazhim mė serioz, nė bashkėpunim me tė dėrguarin e BE-sė dhe SHBA-ve, qė t'u afrohen komunitetit serb nė Kosovė, adresimi i nevojave tė tyre dhe sqarimi pėr palėn shqiptare.
ICG, i propozon lidershipit tė Kosovės qė nė Janar 2008, tė ftohej vendosjen e misionit tė sundimit tė ligjit nga organet e rendit, drejtėsisė dhe zyrėn civile ndėrkombėtare dhe tė deklarohet qėllimi pėr shpalljen e pavarėsisė, nė maj tė 2008-ės, pas kompletimit tė procesit tranzitor 120 ditės, duke treguar pėr kushtimin e Kosovės pėr pranimin dhe implementimin e pakos sė Ahtisarit, nė koordimin me pesėshen dhe BE-nė pėr procedurat qė duhet ndjekur nė periudhėn tranzitore, dhe duke lejuar kohė posaqėrisht pėr KFOR-in, policinė e UNMIK-ut dhe SHPK-nė pėr tė planifikuar dhe aplikuar planin pėr sigurinė.
Rekomandimi pėr instalimin e misionit tė BE-sė nė Kosovė para shpalljes sė pavarėsis sė Kosovės, sipas pėrfaqėsuesit tė grupit tė krizave Aleks Anderson do tė shmangte shumė zhvillime tė padėshiruara ndoshta edhe mos pėrsėritjen e marsit 2004.\21.12.07\
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės duhet tė int....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: | Shtypi i ditės |-
Kėrce tek: