Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mė shpejt se drita?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
GiMi'HacK
Admin
GiMi'HacK

Numri i postimeve : 84
Age : 27
Location : Aty ku nuk menon ti hiq...........!!!
Registration date : 08/10/2007

Mė shpejt se drita? Empty
MesazhTitulli: Mė shpejt se drita?   Mė shpejt se drita? Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 13:51

shpejt se drita? Shkencėtarėt gjermanė GünterNimtz dhe Alfons Stahlhofen ngaUniversiteti nė Koblenz (Gjer ani)pohojnė se kanė tejkaluar shpejtėsinėe dritės. Ata merren mehulumtimet e tunelimit kuantik,njė prej aspekteve mė tė rėndėsishmetė fizikės kuantike pėr tėcilin dihet fare pak.Hulumtimin e bėjnė me dy prizmatė lidhura, pėrmes tė cilave"lėshohet" drita dhe maten informatatpėr fotonet. Ata zbuluan sekur prizmat ndahen fotonet nganjėherekrijojnė njė tunel dhe arrijnėnė cakun e vet edhe mė herėt(apo mė shpejt) se sa qė ėshtė emundur teorikisht, pra mė shpejtse shpejtėsia teorike e dritės. Kaedhe tė tillė qė nuk pajtohen mekėtė hulumtim dhe pohojnė qė kytest nuk vėrteton asgjė dhe sekrejt kjo ėshtė ēėshtje e kėndvėshtrimit,dhe se shpejtėsiakozmike e dritės e Ajnshtajnit nukėshtė rrezikuar.Por, shkencėtarėt gjermanė janėtė vendosur nė pohimet e tyre se iakanė dalė, dhe se ky ėshtė deri mėtani i vetmi hulumtim i njohur icili rrėzon teorinė e relativitetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://alb-forum.albanianforum.net
 
Mė shpejt se drita?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Lajme portal-
Kėrce tek: