Alb Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Alb Forum

|Kontakt ::::.....sxy-vep@hotamil.com.....:::::|
 
PortalliPortalli  ForumForum  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si u krijua minishteti grek mė 1830

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cracker-a
Mik i forumit


Numri i postimeve : 57
Registration date : 28/11/2007

Si u krijua minishteti grek mė 1830 Empty
MesazhTitulli: Si u krijua minishteti grek mė 1830   Si u krijua minishteti grek mė 1830 Icon_minitimeWed Nov 28 2007, 13:58

Si u krijua minishteti grek mė 1830…Mė nė fund, mė 3 shkurt 1830, Kongresi i Londrės krijon njė mbretėri tė ashtuquajtur greke. Me kėtė mbretėri nė jug ndodhi njėsoj si me atė tė Malit tė Zi nė veri. Gjithmonė, si njėra dhe tjetra, kanė pretenduar tė zmadhohen nė kurriz tė Shqipėrisė, pasi grekėt dhe malazezėt janė mė tepėr armiq me racėn shqiptare e vllahe sesa me Perandorinė Osmane.

Vetė Anglia, qysh mė 1830, nuk donte qė mbretėria e re tė kapėrcente malin Parnas. Kjo – thoshte ajo – pasi nuk ka grekė mė pėrtej. Nga Parnasi nė Pind, banorėt janė pothuaj tė gjithė shqiptarė dhe vllehė. Meqė raca greke, ose e greqizuar, nuk i kalonte 350 mijė vetėt, u pa e udhės qė kjo mbretėri e vogėl tė shtrihej deri nė Pind, domethėnė, deri nė gjirin e Prevezės dhe tė Lamisė. Edhe e zmadhuar kaq shumė nė kurriz tė shqiptaro-vllehėve, mbretėria e re me 45 ishujt e vegjėl tė saj, kishte nė vitin 1836, me afėrsi vetėm 700 mijė banorė - thotė Kantu (vėll.18, fq.168).

Mė 1840 thuhet se kishte pak mė shumė, dhe mė nė fund Anglia i dha asaj (v.1864) ishujt jonianė… Ē’nuk bėri Greqia pėr tė rrėmbyer kėta ishuj. Mė pas, ēfarė nuk bėri ajo pėr ti marrė Perandorisė Osmane Thesalinė dhe Agrafėn. Pa folur pėr banditizmin politik qė ajo kishte ushqyer qysh mė 1830, shohim qė tė pėrfitojė nga lufta e Krimesė (v.1853) pėr tė pushtuar kėto zona. (Shėnim: mbretėria greke e pranuar nė Kongresin e Londrės, shteti i ri grek me 350 mijė banorė, nuk pėrfshinte brenda kufijve tė tij Akarnaninė, Etolinė, Fokidėn, Ftiotidėn, Thesalinė, e aq mė pak Epirin, tė cilat nuk kishin popullsi greke e as tė greqizuar. Edhe linja e dytė Prevezė-Lamia nuk pėrfshinte Epirin Fokidėn, Thesalinė, tė cilat konsideroheshin krejt tė huaja pėr njė shtet grek).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si u krijua minishteti grek mė 1830
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Alb Forum :: Historia shqiptare-
Kėrce tek: